Приятелството между Владимир Путин и Герхард Шрьодер започва от задните редове - първите мъже по онова време се виждат на Срещата на Г-8 през лятото на 2000-та година. Сближават се, защото и двамата стоят леко встрани - английският им не е особено добър. Бившият офицер от КГБ обаче владее отличен немски и Шрьодер най-после среща някого, с когото да може да си говори. Радостта му е споделена.
Днес Шрьодер е топ лобистът на Путин в Германия - на заплата е към едно от дъщерните дружества на руския газов гигант „Газпром".
Докато Европа и САЩ се чудят как да санкционират и дори да изолират руския президент заради кризата в Украйна, бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер не се притеснява да се прегръща с него пред очите на целия свят.
Свързва ги едно особено мъжко приятелство
При това печелившо - Путин направи Шрьодер богат човек.
В разгара на украинския конфликт бившият канцлер отпразнува 70-я си рожден ден не с кого да е, а точно с Путин: с бира, шампанско и хапки от сьомга. Преди да влязат на тържеството, двамата първо се потупаха дружески по раменете, после се прегърнаха, а снимката им обиколи световните медии. Малко преди това Шрьодер вече беше приписал вината за кризата в Украйна на Европейския съюз.
Докато се вдигат тостове за рождения ден и за изпитаното мъжкото приятелство, оркестърът изпълнява „I Did It My Way". Рожденикът е развълнуван до сълзи.
Факт е, че, откакто вече не е канцлер, Шрьодер прави всичко по свой собствен начин. Прегръща се с Путин, докато Запада обявява санкциите си срещу Москва, а контролираните от Кремъл сепаратисти отвличат служители на ОССЕ, сред които и 4 сънародници на Шрьодер.
Бившият канцлер има сътрудници, чиято заплата се плаща от парите на немските данъкоплатци, пътува с бронирани лимузини и лична охрана, но истината е днес той е частно лице и може да празнува, с когото си иска. А докато го прави, на дългогодишния му сподвижник, сега външен министър на Германия - Франк-Валтер Щайнмайер, се пада честта да опитва да минимизира дипломатическите щети. Федералното правителство се почувства длъжно да се дистанцира официално от срещата на Шрьодер - просто срещата на един бивш канцлер с руски държавен глава нямам как да е чак толкова частна.
Ако допуснем, че Шрьодер не е взел под внимание последиците от подобна среща, обиждаме политическия му инстинкт. Сърдечната прегръдка с Путин пред Юсуповския дворец в Санкт Петербург е един добре премислен знак на солидарност.
Интересна и е компанията на партито. Сред 100-ната гости на тържеството, организирано от дружеството, което оперира със "Северен поток", собственост на "Газпром", е Игор Сетичин, чието име е в черния списък на САЩ и ЕС. Домакин на събитието пък е Матиас Варниг - изпълнителен директор на „Северен поток" и бивш офицер от ЩАЗИ, другар на Путин от неговите КГБ години в Дрезден.
По принцип организирането на подобно парти от страна на Варнинг за шефа на Надзорния съвет - органът, който трябва да го контролира, в западния свят би се изтълкувало като липса на корпоративна етика, но на изток нравите са по-различни.
Подаръкът на Путин е книга от XIX век за немското и руското право. В речта си той нарича „Герд" един надежден приятел, след което продължава със словесна тирада срещу американците. Естествено никой от присъстващите не руснаци не реагира.
Самият Шрьодер никога не е показвал да му пука особено, че руският му ангажимент може да се приеме като политически некоректен. Когато Путин си разчистваше сметките с независимите медии и опозицията в страната, Шрьодер го определи като „безупречен демократ". Според него финансовото и юридическото унищожаване на Ходоковски е „история между мъже, в която не трябва да се месим", а в мемоарите си от 2006 година Шрьодер пише за Путин, че не може да бъде мерен с политическите мащаби на Запада, но просто му вярва.
Подобно безусловно приятелство рядко се вижда в политиката. Тяхната връзка не е просто сърдечна и емоционална, а и дълбоко прагматична. Путин и Шрьодер извличат съвсем конкретни ползи - единият политически, другият финансови.
Шрьодер отвори вратите на Путин към Европа
Като канцлер той покани новия господар на Кремъл в немския бундестаг, където руснакът можеше да увери всички - „на езика на Гьоте", че „Студената война вече е минало". През 2002 година, по време на войната в Ирак, Путин и Шрьодер, заедно с френския президент Жак Ширак, бяха „Оста на добрите" срещу САЩ. Този алианс е същинското начало на дълбоката връзка между Путин и Шрьодер. Това е времето, в което се случва спойката между двамата - приятелство, което в онзи момент е много важно за Путин.
В началото на първия президентски мандат на Путин през 2000 г. Русия има огромни дългове към Германия. Шрьодер се явява финансовият ангел спасител, който отървава Русия от банкрут. През 2002 година той опрощава още 7 млрд. евро, въпреки че бързо покачващите цени на енергията, притискат Германия да спазва силно балансиран бюджет.
Двамата празнуват Коледа заедно
През 2001 години Герхард и Дорис Шрьодер гостуват в дачата на Путин. Разговорите текат до 4 сутринта на риба, кисело зеле и водка, а през това време преводачите скучаят, защото се говори само на немски. Двамата държавни мъже посещават също и парната баня, въпреки че по време на предизборната кампания през 1998 точно Шрьодер беше онзи, който се подиграваше със сауна-приятелството на Кол и Борис Елцин.
„В тази нощ се роди нещо, което излиза далеч извън политическото", казва Шрьодер по-късно. Оттогава двамата с Путин често се срещат частно, а когато Путин носи коледна украса в родния град на Шрьодер Хановър, всички улици са блокирани в негова чест.
Неловките ситуации и гафове от първите години на сътрудничеството им са почти забравени. Като например, когато при едно от посещенията на своя нов приятел в Москова, Путин му подарява ловна пушка. Шрьодер така и не я показва. Един от неговите служители разказва: „на Шрьодер му беше страшно неудобно, той не обича оръжия и не искаше дори да бъде сниман с пушката". Към деликатните момент можем да добавим и пищните кожени палта, дар за госпожа канцлерката, която е известна като голяма любителка на животните.
Свидетелствата за привързаност между двамата обаче бързо ги изместват. Путин осигурява на Шрьодер информация за баща му Фриц, който е починал по време на Втората световна война. А за 60-я рожден ден на Шрьодер през 2004 пристига в Хановър с казашки хор. През 2008 г. Руската академия на науките привлича бившия канцлер за експерт.
Осиновяването на децата на Шрьодер също става с подкрепата на Путин. Процедурата по осиновяването на вече 12-годишната Виктория и 8-годишния Грегор от Санкт Петербург протича изключително бързо и небюрократично - нещо нетипично за Русия.
Бившият канцлер печели от своите контакти с Кремъл и като адвокат. Той е нает от мюнхенски предприемач, за да лобира директно пред Путин в полза на инвестицията на германеца в Русия. Връзките на Шрьодер с Източна Европа му носят и хонорар от 150 000 Европа от швейцарската издателска къща Ringier.
Скандалът "Северен поток"
Само 10 дни преди парламентарните избори през септември 2005 година, когато всички прогнози показват крушение за Шрьодер, той подписва договора за "Северен поток". Цената на тръбопровода е 6 млн. евро на километър - 4 пъти повече от нормалната. Руският газ идва по дъното на Балтийско море, като оставя транзитните страни Украйна и Полша на сухо.
Малко след като губи изборите, все още управляващият Шрьодер поема гаранция за милиарден заем към "Газпром",а веднага след това, вече бившият канцлер, заема и председателското място в Надзорния съвет на консорциума на "Газпром", който строи тръбопровода. Шрьодер печели 250 хиляди евро годишно.
Според вътрешни хора, в "Газпром" важи принципът, че основното възнаграждение бива съпровождано и от високи премии и материални придобивки. Междувременно Шрьодер взима и пенсия като бивш канцлер в размер на 7750 евро.
Така благодарение на приятелството си с Путин, Шрьодер днес е един богат човек. А отскоро в руския език има ново понятие, което описва човек от Запада, който бива купен, за да защитава нечий интерес. Думата е "Шрьодеризация."