Борбите с бикове се завръщат в испанския ефир тази вечер след 6-годишна забрана за излъчване по популярен телевизионен канал, предаде АП.
Един от най-известните тореадори ще участва в телевизионната корида, която се стреми да върне блясъка на вековната традиция, пострадала тежко от намаляващ интерес и тежката икономическа криза в страната.
Хулиан Лопез, известен като Ел Хули, отново ще убива разярени половинтонни бикове, след като той и други бикоборци склониха да получат по-малки възнаграждения срещу възможността за пряко излъчване на изявите им. До този момент те достигаха до малкия екран само чрез малки местни телевизии и платени канали.
Решението подпомогна усилията на консервативното и посветено на икономиите правителство в Мадрид, което иска да представи коридата като важно културно наследство в Испания. Това е тежък удар за защитниците на животните, които смятат убиването на бикове за варварство.
Преките предавания на борбите с бикове бяха прекратени през 2006 г. от предишното социалистическо правителство с мотива, че струват твърде много пари и освен това съвпадат по време на излъчване с часовете, в които малки деца гледат телевизия.
Ситуацията се промени след съкрушителната победа на консервативната Народна партия през миналия ноември. Сегашният министър-председател Мариано Рахой е страстен почитател на коридата.
Управляващите поеха ангажимент да прокарат закон, с който борбите с бикове да се класифицират като важни за опазването на културното наследство на Испания. При това положение ще отпаднат забраните за този тип зрелище в Каталуня и Канарските острови.
Испански защитници на животните нарекоха решението за възобновяване на телевизионните предавания от корида "стъпка назад". Те посочиха, че правителството са опитва да помогне на спорт, който е обречен на забрава. "На корида отиват или туристи, които не се връщат повече, или възрастни хора на между 60 и 90 години. Тях няма да ги заменят по-млади", посочи Аида Гаскон от организацията AnimaNaturalis.
Въпреки древните си корени, коридата и надбягванията с бикове по улиците на Памплона от десетилетия са и мултимилионна индустрия заради огромния туристически интерес. Най-добрите тореадори вземат суми от порядъка на 100 хил. евро за само едно участие.
Поради намаляващия интерес към коридата и тежката финансова ситуация, много от тях са принудени да субсидират билетите за своите изяви и даже да организират превоз за публиката.
Те, както и останалите играчи в бикоборческата индустрия (организатори на борби, собственици на развъдници за бикове) разчитат на правителството на Рахой, за да оцелее бизнесът им през кризата.
"Това е тежък удар за защитниците на животните, които смятат убиването на бикове за варварство." Тежък, тежък, колко да е тежък. Като е опряло до пари, някак проблемът е олекнал. Много хора свързват Испания с корида и тореадори. Ако е толкова неприемливо това изкуство то само ще си отмре. Явно 'варварите' не са на изчезване все още.
Каква е разликата между смъртта от ръката на тореадор на арената и от ръката на касапин в кланницата??
В смъртта като резултат и аз не виждам разлика. Тореросите обаче, за разлика от касапите, дълго са се радвали на почит и престиж. В резултат, към общата картинка добавяме и възхитена публика, която си плаща, и вече говорим за удоволствие от видяното. Напълно противоположно чувство за повечето съвременни хора и сигурен индикатор, че става нещо извратено..