Трябва да сме наясно с две неща - първо, рискове за България има, защото страната ни е непосредствен съсед на Гърция. Второ, България е подготвена да се справи с тези рискове. Вече повече от шест години Гърция е в постоянна криза с чести залитания към ръба на финансовата бездна, а от 7 месеца насам СИРИЗА тръгна към властта с ясната цел да се конфронтира с кредиторите. Така че България се готви за гръцка катастрофа вече 6 години, а от 7 месеца тази подготовка се ускори.
Нека да припомня, че преди кризата Гърция беше номер едно експортна дестинация за България. През последните години обаче, гръцката стагнация накара много компании да пренасочат продукцията си към други страни - и това постепенно се случи, като днес износът от България към Гърция е само около 6%, а най-голямата експортна дестинация на България вече е Германия. Трудният процес на диверсификация на износа от Гърция вече в голяма степен се е случил. Т.е. бизнесът и икономиката днес са много по-подготвени за гръцки крах.
Същото се отнася и за чуждите инвестиции - Гърция беше сред водещите чужди инвеститори в България, но през последните години това вече не е така и почти няма приток на чужди инвестиции от Гърция към България.
Нашата икономика вече не е зависима от приток на гръцки инвестиции - това беше шок в началото на кризата, но вече отдавна е преминал. Големи гръцки инвестиции в страната като "Глобул" и Нова телевизия отдавна са продадени на западни (по-точно северни) инвеститори. Всъщност през последните години имаме съвсем друг процес - от 2009 година насам около 10 хиляди гръцки компании са се преместили в България. Т.е. гръцката криза води до преместване на малки фирми в България и влошаването на кризата ще ускори този процес.
Финансите също са подготвени. Още през март правителството издаде емисии еврооблигации за 3 милиарда евро, с които попълни фискалния резерв и се подготви за евентуалната гръцка криза. Тогава някои критикуваха тази голяма емисия като необоснована, но тя беше реализирана наведнъж имено заради очакваната гръцка криза. Банките с гръцки собственици също са подготвени (с натиск от регулатора, разбира се).
Всички регулатори на Балканите принудиха местните поделения на гръцки банки да прехвърлят финансовите си средства от Гърция в местната централна банка. Поради това днес банките с гръцки собственици в България имат 5 милиарда лева ликвидност (пари в брой) и всички тези пари са в България, което дава възможност на тези институции да издържат на фалита на Гърция, без да пострадат. Банките в Гърция вероятно ще затворят, но гръцките банки извън Гърция няма да затворят, също както стана и при банковата криза в Кипър и Ирландия.
Откъс анализ за в. "Труд"