Коледните празници - време за сближаване със семейството, хубави разговори, весело настроение... и масово преяждане с тежки храни.
Всичко започва от трапезата на Бъдни вечер, когато сякаш всички семейни очаквания те подтикват да си вземеш и от питката, и от сармите, и от чушките, и от бобената салата, и от баклавата... Преяждането сякаш е онова препятствие, което ни праща по пътя да станем... по-трудни за заобикаляне.
Оттам нататък пътят до Ивановден е наслоен с множество вкусни и пивки капани, които водят до това, че през половината от времето се чувстваме преяли, а през другата - тъпчем мандарини, докато не се почувстваме преяли.
И продължаваме с този затворен кръг, просто докато храната в един момент не свърши. А това е свързано с много неприятни усещания на тежест и лека самоомраза (поне след един момент и не при всеки).
Как може да се спрем от това вкусно самонараняване, което ще изисква после да прекарваме дълги и мъчителни часове във фитнеса? Или поне замислено да пощипваме новопридобитите мазнини в коремната област и да си казваме "Ех, ако ходех на фитнес...".
Ясно е, че следенето на порциите и яденето в по-малка чиния досега не са помогнали особено около Коледа.
Затова тук ви предлагаме 5 по-кардинални съвета, които да ви помогнат да победите празничното преяждане:
1. Седни до най-неприятния си роднина
Колкото и някое семейство да е обичливо и задружно, все има по някой доста досаден, а понякога и откровено неприятен роднина, чието присъствие само по себе си може да те накара да загубиш апетит.
Дали ще са противни маниери на масата, склонност към прекалено политиканстване по теми, от които не разбира, съвсем старомодната тъпота или и трите заедно, (не)правилната компания може да ви накара да ви се отяде, дори и на масата да има страхотни вкусотии.
2. Шибни шепа сол във всяко ястие
Най-лесният начин да не хапнеш почти нищо - храната да е гадна. За целта, когато си сипваш в чинията, може просто да добавиш огромно количество сол, което да я доближи до самата граница на годното за ядене.
Така ще трябва да се насилиш да си изядеш всичко в чинията, а всичката вода, сокове, бира, вино и т.н., които ще изпиеш в процеса, ще напълнят стомаха ти достатъчно.
Остава само да се пазиш от храната, която е извън чинията ти, но все трябва да има някакво предизвикателство за волята.
3. Надуй Марая Кери до дупка
Няма официални статистически и социологически данни за това на какъв дял от хората директно им се повръща от "All I Want For Christmas", но честно казано, предполагаме, че са много.
Песента се набива в главата като подъл вирус и остава там, за да убива мозъчни клетки и да причинява цялостен дискомфорт. Ако и при тези условия продължава да ти се яде, значи може би просто не ти е било писано тази година да се предпазиш от преяждане.
4. Повдигни крайно неудобна тема на масата
Нищо не пречи толкова на храносмилането, както един хубав, солен семеен скандал с всичките прилежащи към него крясъци, тропания по масата, зачервени от гняв бузи и истеричен плач.
Всяко семейство си има деликатните теми, само трябва "случайно" да напипаш една от тях и след това най-много да подклаждаш огъня с някой и друг коментар.
Рискът тук е да усетиш нужда от пуканки, или някой и друг гневен шамар зад врата.
5. Кажи на баба си, че си станал/а веган
Колкото и да се опитваш да избягаш от кулинарните изкушения на масата, по традиция винаги един човек дебне зорко дали ядеш достатъчно - баба. И колкото и да е миличко това от нейна страна, кантарът после теб ще гледа обвинително.
Затова тук трябва малко психологическа подготовка. Можеш да я объркаш, като ѝ кажеш, че си станал веган. Или че се храниш само с храна, благословена от сертифициран йога гуру. Или че твоите пости са по арменския календар и имаш още няколко седмици до "истинската Коледа".
Вариантите са много. Само накрая я увери, че скоро ще ти мине и пак ще си ядеш както обикновено, за да не страда жената. Или да не викне някоя приятелка да ти бае и да прокуди злоядостта.