"Дай му да си хапне, виж как жално гледа!" - седите на маса, а ваш близък ви призовава да дадете на кучето парченце от храната си.
Човек, който не отглежда домашни любимци, може и да не знае колко опасно е това. Но за всеки стопанин е особено важно да е наясно с храните, които не трябва да попадат в храносмилателната система на четириногия.
Животните имат много различни темпове на метаболизъм от хората и това, което е полезно за нас, на кучето може да навреди и дори да е фатално за него.
Дали ще погълне нещо случайно по време на игра или просто защото е любопитен ненаситник, по-добре внимавайте със следните храни:
Авокадо
Поставяме го на първо място не защото ще караме по азбучен ред, а защото този плод се оказва спорен - хем за вредите от него предупреждават във всички специализирани сайтове за домашни любимци, хем се съдържа в някои лакомства за кучета.
За да изясним това, най-опасни за косматия ви четириног приятел са обелката и костилката, защото съдържат токсина персин. Той може да доведе до диария и повръщане, но и до сериозни проблеми със сърцето и респираторен дистрес. Ако са погълнати големи количества и не се вземат мерки навреме, може да се окаже и смъртоносно. Отделно от това, костилката може да го задави.
Самата сърцевина на плода обаче може да бъде намерена като съставка в някои лакомствата за лъскава козина и здрави зъби. Минимални количества от меката част на авокадото не могат да навредят на кучето, а и при въпросните изделия има преминат строг ветеринарен контрол.
Ябълки
Ябълката може да е безценен плод за хората, но крие опасности за кучето. Знаете колко любопитен може да е домашният любимец и ако ви види да изхвърляте на поляната огризка, с удоволствие би я "довършил".
Което обаче не е добра идея, тъй като обвивката на ябълковите семки е токсична за кучетата заради съдържанието на веществото амигдалин, или цианогенен гликозид. Самият плод обаче не представлява такъв проблем.
Някои семена и ядки
Тъй като споменахме амигдалина, това вещество се съдържа и в някои сурови ядки и семките на други плодове - като тези на кайсиите, прасковите и сливите, както и в горчивите (неузрели) бадеми. Костилките/семките на тези плодове могат да причинят чревни проблеми при кучето. За да са опасни, то трябва да е погълнало големи количества от тях, но все пак внимавайте.
При ядките от макадамия обаче дори малки количества могат да са смъртоносни. Симптомите включват мускулен тремор, повръщане, повишена температура и слабост в задните крайници и при добра ветеринарна грижа могат да отшумят от 12 до 48 часа.
Захар, бонбони и шоколад
Добре е да знаете, че шоколад с тези макадамови ядки е още по-опасна комбинация. Шоколадът съдържа теобромин и кофеин, които ускоряват сърдечната честота и стимулират нервната система. Реакцията зависи от вида на шоколада, погълнатото количество и теглото на вашето куче.
Поглъщането на прекалено много теобромин и кофеин може да доведе до повръщане, диария, безпокойство, повишено уриниране, треперене, повишен сърдечен ритъм, гърчове и дори смърт. Всичко това се отнася и за какаото на прах и чайовете с кофеин.
Що се касае до сладките неща, вредата за кучетата идва от захарта, която може да доведе до сърдечни проблеми, проблеми със зъбите, затлъстяване и диабет.
Но освен това в повечето бонбони например има и ксилитол (бяло кристално твърдо вещество), което може да доведе до повръщане, загуба на координация, гърчове и чернодробна недостатъчност. Почти същите проблеми предизвиква у кучето и солта. Затова най-добре просто го дръжте далеч от сладкото и "бялата отрова".
Някои кокали
Знаете колко обичат да глозгат кокали. Избягвайте обаче кухите тръбни кости или малките кокалчета от пернати, които са минали през термична обработка. Ако се счупят и разцепят на остри отломки, може да наранят устната кухина, стените на хранопровода, стомаха и червата или да заседнат в дихателните пътища.
Най-добре е да се дават едри сурови говежди кости без остри краища.
Сурово месо и риба
В суровото месо и рибата може да има бактерии, които да причинят хранително отравяне, попадайки в стомаха на кучето. Освен това някои риби могат да съдържат паразит, който причинява "рибена болест" (fish disease). Симптомите включват повръщане, треска и увеличени лимфни възли.
Готвената риба обаче е напълно подходяща, тъй като термичната обработка убива паразитите. Не забравяйте да премахнете всички костици, за да избегнете задушаване заради попадане в дихателната система.
Суровото месо може да бъде безопасно за кучета, само ако сте сигурни, че не е замърсено. Всъщност суровите диети за кучета се стават все по-популярни, но с предупреждението от специалисти да внимавате.
Царевица на кочан
Малки количества царевица са безопасни за кучето. Не го оставяйте обаче да играе с кочан царевица или да яде от него, защото кучето е достатъчно упорито и би могло - особено по-големите породи - да погълне целия кочан. Сами се досещате, че това може да го задави и да блокира червата напълно.
Лук и чесън
Без значение в каква форма - сух, суров, варен, на прах, в други храни - лукът е една от най-лошите храни, които бихте могли да дадете на вашето куче. Той съдържа веществата дисулфиди и сулфоксиди, които могат да причинят анемия и да увредят червените кръвни клетки.
Чесънът в малки количества може и да е полезен срещу бълхи например, но по-значителни количества водят до рискове. И при него вредата е както при лука - убива червените кръвни клетки на кучето, причинявайки анемия. Признаците могат да включват слабост, повръщане и затруднено дишане.
Грозде и стафиди
Гроздето и стафидите могат да причинят бъбречна недостатъчност на кучетата. Дори малко количество може да ги разболее.
Повръщането е ранен симптом, последван от депресия и ниска енергия. Има не малко истории за кучета, умиращи само от шепа грозде, така че не ги хранете с тази потенциално токсична храна.
Мляко и млечни продукти
Макар че малките дози няма да убият кучето ви, може да последват неприятно ароматизирани газове. И ако мине само с това, би било добре.
Млякото и млечните продукти могат да предизвикат и хранителни алергии. На тези животинки просто им липсва необходимият ензим за синтезиране на млечната захар. Отделно мазнината в някои от тези продукти може да доведе до панкреатит.
Ревен и домати
Те съдържат оксалати, които могат да причинят повръщане, диария, летаргия, слабост, тремор и дори кървава урина.
Тук можете да сте спокойни, защото кучетата рядко проявяват интерес към тези така опасни червени зеленчуци, но все пак имайте едно наум.
Мая
Знаете как втасва маята. По същия начин тя ще се "вдигне" и в корема на кучето ви, ако то открие случайно пакетче на пода, докато сте улисани в месене. Малко количество би причинило само стомашен дискомфорт и газове, но по-големите могат да разкъсат стомаха.
Не му давайте и от готовата питка с мая, защото в неговия стомах тя ще ферментира и кучето няма да се чувства добре.
И последно - не давайте на кучето си алкохол. Той може да причини не само интоксикация, липса на координация и отслабено дишане, но потенциално дори кома или смърт. Това се отнася и за бирата - хмелът може да причини повръщане, задъхване, повишен сърдечен ритъм и треска. Затова освен какво яде, следете и какво пие.
Ако се притеснявате от нещо, което вашият домашен любимец е консумирал, но не го намирате в този списък, това не го прави безопасно. По-добре се обадете на ветеринаря и си спестете по-нататъшни проблеми.