Това куче е много специално. То се смята за една от най-редките породи на света, може да разперва лапите си почти като птица, да извива шията си като котка и да се катери по отвесни високи скали като коза.
Запознайте се с норвежкия лундехунд, кучето от северните острови на Норвегия. Името му буквално означава кайрово куче и векове наред е било използвано за лов на тези красиви птици, известни още като пъфини, морски папагал или клоун.
Днес кайрата е основно туристическа атракция и герой на документални филми заради красивата си окраска и ярките червени клюн и крака, но назад във времето тези птици са били част от менюто на хората по северното крайбрежие на Норвегия и в Исландия.
Кайрата обаче живее в морето и се задържа на сушата единствено през лятото, когато гнезди на скалите край морето. За да предпази малките си, пъфинът гнезди на високи, отвесни, непристъпни скали, а самите гнезда са тесни и дълбоки дупки в скалите.
И тъй като за хората е прекалено опасно и обикновено невъзможно да се докопат до птицата, малките и яйцата ѝ, те селектирали кучето лундехунд от шпиц.
Норвежкият лундехунд е малко куче, има 6 пръста на лапите си вместо обичайните 4 или 5, което му помага да се катери по стръмните скали по крайбрежието, а също и да рови в тях. Вратът му е толкова подвижен, че като протегне главата си назад, може да докосне гърба си.
Ставите на раменете му пък са гъвкави до степен предните крака да могат да се разперят почти като крила - важна физиологична особеност, ако се налага да се задържаш по скали на височина 200 метра над морето.
#NPDD: A #Lundehund’s extremely flexible shoulder joint comes in handy if the dog slips on the rocks and needs to stop himself from falling. pic.twitter.com/Mo6JC1SboD
— Nat.Purebred Dog Day (@NPurebredDogDay) June 12, 2020
Тези характеристики позволяват на кучетата да се движат като истински акробати - за да ловят кайри, те трябва да пълзят и да се извиват по скалните процепи.
А в случай на падане в морето, животното може да държи ушите си напълно прилепнали към главата, така че да не влиза вода.
Не е ясно от кога хората в далечните краища на Норвегия за започнали да отглеждат и използват тези кучета. Първите писмени данни за лов на кайри с лундехунд датират още от началото на XV век.
Домакинствата по тези северни скалисти острови, където трудно може да се развива земеделие, са имали по 10-тина такива кучета, които са смятали за по-ценни и от крава, разказват от Американския киноложки клуб.
Най-добрите ловци на пъфини са били в състояние да уловят по 80 птици дневно, една по една, качвайки се и слизайки от скалите. Кайрите пък са били особено важни за оцеляването на отдалечените сурови острови. Неизядените птици са били консервирани в сол за през зимата, перата са се използвали за възглавници и юргани, а с остатъците са се хранели храбрите им ловци.
Изумителните способности на тези катерачи обаче не могат да се мерят с мрежите, които хората измислят, за да ловят кайри, и породата постепенно започва да замира.
В началото на миналия век лундехунд е почти пред изчезване и живее в едно-единствено село на един от островите Лофотен в Северна Норвегия.
Породата е спасена от англичанка, която е заинтригувана от тези необичани ловци и започва да ги развъжда.
По време на Втората световна война войниците докарват на островите Лофотен заболяване сред кучетата, което убива почти всички лундехунд. За да се спаси породата, от развъдника в Англия пращат кучета. А няколко години по-късно същата болест покосява и английския клон на питомците.
Всичко това води до почти пълното изчезване на породата - през 60-те години на XX век в Норвегия са останали само 6 чистокръвни лундехунд, 5 от които са братя и сестри.
С огромни усилия видът оцелява, а днес се смята, че по света има 2-3000 кучета лундехунд. Те са толкова редки, че Американския киноложки клуб ги поставя на последно място по популярност от общо 197 признати породи.
Today’s obscure animal of the day is the Norwegian lundehund! These pretty pups were bred to hunt puffins on the rocky Norwegian shores, so they have have 6 toes to help keep their balance! Their front legs are also to turn up to 90 degrees to the side, about the same as humans! pic.twitter.com/Uo7xgFXafY
— 🐾Obscure Animal Of The Day🐾 (@obscure_otd) May 26, 2022
Притесненията за тези кучета далеч не са зад гърба на любителите на невероятната порода. Всички лундехунд днес са потомци на онези 6 животни, което е прекалено беден генетичен фонд и води до рискове от заболявания и нисък фертилитет.
За да бъде намален този риск и породата да бъде съхранена, са започнали внимателни кръстоски с други кучета от норвежки и исландски породи, произлезли от шпиц.
В Норвегия ловът на пъфини отдавна е забранен, но лундехунд не са оставени да бездействат.
В наши дни гларусите създават сериозни проблеми и опасност от сблъсъци със самолети на летището в Трьомсо в Северна Норвегия и летищните власти опитват да решат проблема с помощта на лундехунд, които търсят гнездата им и премахват яйцата на птиците.
Тези кучета явно остават верни на породата си докрай.