Кметът на София Йорданка Фандъкова поиска планът за развитие на Борисовата градина да бъде върнат за преработване и да се подложи на нова серия от обществени обсъждания.
Работата по плана започна още през 2015 г. с провеждането на конкурс. Победител в него беше дружеството „Ковачев архитекти", което предложи най-консервативният вариант за запазване на парка. Предаденият по-късно проект обаче съдържа предложения, които предизвикаха критики заради планираното ново строителство в парка.
Йорданка Фандъкова посочва, че са установени "неточности в кадастралните регистри, които са използвани от проектанта". Поради тази причина е възложено изготвяне на "правен анализ на собствеността, който да изследва съществуващите актове за общинска и за държавна собственост, и те да бъдат отразени коректно в подробния устройствен план".
Ето какви са критиките на кмета на София срещу предложението на проектантите:
- Да не се възстановява сградата на Климатичното училище по архивни данни, каквото е предложението в проекта. Теренът да бъде запазен като част от зелената система на Борисовата градина.
- Конната база и базата на "Спортна София" да се запазят на местата, на които са, като не съм съгласна с предложението да се местят на нови терени в парка. Конната база от години е място, на което децата на София се запознават с конния спорт, а много деца със специални потребности идват тук със своите родители.
- Да не се допуска никакво ново строителство на сгради за създаване на "Музей за зелена памет" на мястото на автокъща "Капитолия". За осигуряване на достъпа до парка, без да се допуска движение на автомобили в него, подкрепям предложението за изграждане на подземен паркинг под съществуващия в момента терен на автокъщата.
- Да се разгледа възможността за възстановяване на атракциона "Кривите огледала" в съществуващата в момента малка сграда на терена на автокъща "Капитолия". Автокъща "Капитолия" да бъде премахната от Борисовата градина.
- Да не се допуска застрояване в имота на съществуващия преди години ресторант "Тенекиите".
- Да не се допуска създаването на нови паркови оси при Обелиска и от стадион "Юнак" към Розариума.
- В специфичните правила и норми да се опишат ясно допустимите дейности за реконструкция и ремонт на съществуващите спортни съоръжения. Те трябва да бъдат запазени като обществена база за спорт, като не се допуска увеличаване на съществуващата застроена площ.
- Да се преосмисли подлезът при Строителния техникум и да се предложи вариант за широко и безопасно пешеходно преминаване на ниво терен между Борисовата градина и градската територия. Вкарването на пешеходното движение в подлез ще затрудни придвижването на пешеходците.
- Да се подобри структурата на веломрежата в парка на местата на връзка с околните територии. Политиката на Столична община да поощрява велосипедното движение изисква да се отдели особено внимание на възможността за безпрепятствен и удобен велосипеден достъп от съседните територии, като се гарантира безопасността на пешеходците.
- Да се изследва възможността на мястото на предвидените с плана пасарелки с ограничен до техническия им минимум размер да се предвидят по-широки и съвременни преминавания с подходящи наклони, за да се осигури както преминаване на пешеходци и велосипеди, така и пространствена връзка на територията на Борисовата градина с околните квартали.
- Не подкрепям предложението в проекта за изграждане на атракционна железница на част на участък от съществуващата жп линия.
- Да се прецени възможността за разширяване на обхвата на плана, като се присъедини и територията около река Аджибарица, граничеща с парка, която попада в плана на жилищния комплекс Дианабад.