„Изборът на Меглена Кунева за образователен министър постави три въпроса - има ли мнозинство, тоест има ли правителството достатъчно подкрепа, защо се получи нисък кворум и какво става в Реформаторския блок".
Това заяви бившият образователен министър Даниел Вълчев в сутрешния блок на Нова ТВ.
Изказването му бе по повод вчерашното гласуване на кандидатурата на Меглена Кунева за нов просветен министър.
„Патриотичният фронт изтъкна един аргумент, който на мен ми се вижда разумен. Той беше, че скандалът в образованието беше въз основа на това, че българският дух, независимо дали е в учебниците, или не, започва да залинява.
Затова би било добре да има министър с по-ярко изразен патриотичен профил. Действително, Кунева може би има в публичното пространство такъв образ.
Разбира се, тя няма този профил на мустакатия балканджия, който на две ракии се замечтава за България на три морета. Но да си патриот не значи това", коментира Вълчев.
Той заяви още, че ако Меглена Кунева не беше избрана за министър на образованието, това е щяло да доведе до сериозни политически сътресения. "Формално изборът на един министър не води до падане на правителството, но на всички е ясно, че ако г-жа Кунева не беше избрана, след това щеше да си подаде оставката като вицепремиер, аз нямам никакво съмнение за това".
По думите му АВБ имали своите причини да не подкрепят промените в правителството.
„Едната от тях е, че те оказват силен натиск върху премиера Борисов по повод кандидатурата на Ирина Бокова за главен секретар на ООН. Натискът е факт. Втората - АБВ реагираха остро на внесения от Кунева антикорупционен законопроект", обясни Вълчев.
"Според справка на Сметната палата - от 55-членно ръководство в АБВ, 17 души са с неверни декларации за доходи и имущество. Ако този орган - националното бюро за противодействие на корупцията съществуваше, вече щяхме да имаме 17 образувани производства", добави той.