Кабинетът ще внесе промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, които ще разрешат допускането на чужди военни самолети за охрана на въздушното пространство на България.
Проектът е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации на Министерски съвет, като срокът за приключване на коментарите по него е 16 октомври.
Според настоящия текст на закона охраната на въздушното пространство се осъществява само от Българската армия. С новия проект се създава специална уредба, която ще разреши част от дейностите на ВВС - по-специално Аir Policing мисиите - да се изпълняват съвместно със сили и средства от страна на съюзниците от НАТО.
Това ще става при сключване на международен договор за охрана на въздушното пространство или при необходимост от неотложни мерки при ред, определен от Министерски съвет.
Със законопроекта се предлага и изменение в уредбата, свързана с употребата на оръжие и бойни средства, в случаите когато това се налага при осъществяване на съвместен Air Policing.
Промените са продиктувани от необходимостта да се създаде законова рамка, която да даде достатъчни гаранции, че задачите ще бъдат изпълнени в цялост и при отчитане на националните интереси.
Това включва и хипотезите, изискващи употреба на оръжие и бойни средства, когато с оглед на конкретната обстановка е невъзможно съответното въздухоплавателно средство да бъде принудено да кацне на определено летище, пише в мотивите на проектозакона.
Предложението за отваряне на въздушното пространство за чужди бойни самолети идва в момент, в който се очаква 7 или 10 български изтребители МиГ-29 да бъдат временно извадени от употреба заради ремонт на двигателите.
Преговорите с Полша за модернизация на българските МиГ-ове бяха финализирани, но все още не е подписан окончателен договор.
В същото време министърът на отбраната Николай Ненчев беше натоварен с мисия да договори покупката на нови изтребители за Военновъздушните сили.