Италианският режисьор Еторе Скола, наричан "един от последните велики" в италианското кино, почина на 84-годишна възраст в Рим.
Създателят на над 30 филма, три от които емблематични за италианското и световно кино, напусна този свят в кардиологичното отделение на болница в Рим, където беше приет по спешност. От неделя той беше в клинична смърт.
Еторе Скола е обявен за най-добър режисьор на фестивала в Кан с "Грозни, мръсни и зли" през 1976. През 1977-ма той заснема "Един особен ден" със София Лорен и Марчело Мастрояни.
Последният филма на режисьора е от 2003-та и се нарича "Хората от Рим". През 2011-та той се сбогува окончателно с киното.
"Вече не успявам да живея в света на киното както преди - с радост и лекота. За мен е изключително важно да имам свобода на избор и да се откажа, когато преценя, че това е нужно. Започнах да се чувствам задължен да спазвам правила, които ограничават свободата ми", коментира тогава решението си режисьорът.
"Днес пазарът диктува всеки избор. Всъщност пазарът бе важен и преди. Продуцентите обаче бяха склонни да рискуват и да експериментират. Икономическата криза очевидно усложни нещата. Като се има предвид напреднала ми възраст, взех правилното решение. Не съжалявам за нищо. Винаги съм работил с голяма свобода, но в даден момент като че ли е по-добре да се пенсионираш", допълва Скола.
"Защо бях толкова привлечен от "Балът"? Може би защото моите филми, от "Обичахме се толкова много" до "Терасата", са повече "театър", отколкото „кино", но най-вече защото в "Балът" открих трите теми, които ме преследват: времето, самотата и личната история, която подхранва официалната История", казва Скола за филма си от 1983-та.
Той започва да пише сценарии през 50-те години, преди да стане режисьор през 1964 г. с първия си филм "Ако позволите, ще говорим за жени".
Два пъти е номиниран за "Оскар" и е носител на множество филмови награди.
Италианският премиер Матео Ренци беше сред първите поднесли съболезнования за кончината на този "майстор на изкуството да наблюдава със зрителна острота Италия, нейното общество и промените в нея".