Народното събрание одобри на първо четене проекта за даване на държавна помощ на НЕК, за да изплати задълженията си по арбитражното дело за АЕЦ "Белене".
Законопроектът мина на първоначално одобрение само ден след решението на Министерски съвет за изплащането на цялата сума по делото с "Росатом".
За да влезе в сила, е необходимо обаче разрешение от Европейската комисия за предоставянето на помощ от държавния бюджет за НЕК.
Бившият финансов министър от ДПС Петър Чобанов предупреди още във вторник депутатите от ГЕРБ, че е възможно Брюксел да не разреши прехвърлянето на над 1,2 млрд. лв. към НЕК, тъй като не е представен план за преструктуриране или оздравяване на компанията - задължително условие при отпускането на държавна помощ.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова призова всички партии за подкрепа за приемането на законопроекта, "за да бъде развързан един от най-сериозните възли в енергийния сектор на България".
Тя обяви, че ако "Атомстройекспорт" (част от "Росатом") не получи задълженията си, може да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност и да продаде двата произведени реактора за "Белене" на трета страна без българско участие.
Гласове против решението за незабавно плащане на задълженията за "Белене" дойдоха от страна на БСП, които обявиха, че ще дадат подкрепа за проекта на кабинета само ако той отмени решението си за спиране на проекта за АЕЦ "Белене".
Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев обяви, че няма да подкрепи предложението на Министерски съвет, докато решението на арбитражния съд не бъде публикувано.
Той посочи, че държавата няма гаранции, че ще получи собствеността върху реакторите на "Белене" от руската страна, нито, че ще получи разрешение за използването му на българска територия или продажба в трети страни.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт поиска обяснение защо Министерски съвет се забави с повече от един месец след решението на Международния арбитражен съд, като междувременно започнаха да текат наказателни лихви в размер на 324 000 лв. за всеки ден просрочка.