Мажоритарният вот мина на първо четене

Мажоритарното гласуване беше прието на първо четене, съобщава „Фокус". Депутатите от Комисията по правите въпроси прие Законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс, предложен от ГЕРБ, с 12 гласа „за" и 10 гласа „против".

Законопроектът предвижда промяна на изборната система за парламентарен вот от пропорционална към мажоритарна. Като мотив се изтъква референдумът, инициитан от „Шоуто на Слави", за промяна на избирателната система. Според ГЕРБ предимство на мажоритарната избирателна система е нейната разбираемост, а кандидатите за народни представители са по-тясно свързани с регионалните и социални проблеми на избирателите.

Предвижда се мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство в два тура чрез създаване на 240 едномандатни изборни райони в страната. Предлага се наименованията, границите и номерацията на изборните райони да се определят с указ на президента.

Във всеки едномандатен изборен район ще се образуват районни избирателни комисии от 13 членове. Всички 240 кандидати за народни представители ще могат да бъдат предлагани за регистриране само от една партия, инициативен комитет или коалиция и само в един едномандатен изборен район.

В едномесечен срок преди изборите е предвидено българските граждани, живеещи в чужбина, да подават заявления за гласуване чрез интернет страницата на ЦИК.

ГЕРБ предлагат и намаляване на годишната държавна субсидия за политическите партии и коалиции.

След приемането на законопроекта от Комисията по правни въпроси предстои промените в Изборния кодекс да влязат за гласуване в пленарна зала.

Социалистите няма да подкрепят предложенията на ГЕРБ. Народният представител от БСП Крум Зарков посочи, че партията му предлага смесена избирателна система 120 мажоритарно и 120 пропорционално избрани депутати. „Обединени патриоти" също няма да подкрепят законопроекта, защото според тях преминаването към мажоритарния вот ще доведе до административна тежест. ДПС още няма окончателна позиция по законопроекта, но засега в парламентарната им група преобладават гласовете „за". Има обаче промени в законопроекта, с които ДПС не е съгласна.

Движението за права и свободи иска премахване на задължителното гласуване и отхвърля квадратчето „не подкрепям никого". ДПС искат да се позволи агитацията на различен от българския език при осигурен превод, връщане на старите правила за избирателни секции в чужбина и премахване на феномена, станал известен с наименованието 15/15. Те предлагат в пропорционалната листа да няма номер на кандидат, който да съвпада с номера на партията, изтеглен от ЦИК за съответните избори.

Новините

Най-четените