Президентът Румен Радев налага вето над приетия Закон за допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и връща за ново обсъждане в парламента текстовете, съобщават от пресофиса на президентството.
Мотивите на държавния глава са, че гласуваните разпоредби не само не защитават обществения интерес, но и го увреждат.
Възраженията на държавния глава са срещу членове 3 и 4, които ще доведат до преразглеждане на вече сключени приватизационни договори в ущърб на държавата и обществото.
С член 3 се ограничава срокът на специфични задължения на купувачите по приватизационни договори в рамките на 5 години.
В мотивите на ветото се посочва, че конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават преимущество на купувачите за сметка на обществения интерес, отбелязват от пресекретариата на държавния глава.
С член 4 това ново правило, както и разсрочването на поетите задължения, ще важат и за вече сключени приватизационни договори.
Според държавния глава новата уредба ще се отнася за купувачи, които не са изпълнили своите задължения, но са платили неустойките за тях.
Нещо повече, плащането на тези неустойки се изисква само за първите 5 години от договора. Така ще се облагодетелстват и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за период след тези 5 години, смята президентът.
Малко след като излязоха мотивите на президента - премиерът Бойко Борисов обяви, че настоява за промяна в Закона за приватизация, за да "отпаднат всички съмнения за лобизъм в полза на една или друга страна". Борисов е поискал от депутатите от ПГ на ГЕРБ да въведат изрична забрана за разпростиране на действието на промените върху заварени приватизационни договори.
Внесените поправки предизвикаха негодуванието на депутатите от НФСБ, които обвиниха ГЕРБ в икономически лобизъм. Причината е, че с поправките и то със задна дата, на държавата се спестяват 58 млн. лв., които братя Домусчиеви е трябвало да платят според съдебно решение.
Споровете за поправките доведоха до нови моменти на напрежение вътре в редиците на патриотите и съответно и в управленската коалиция с ГЕРБ.