Бойко Борисов: Не желая да се конфронтирам с президентството

"Не желая и нямам за цел да се конфронтирам с президентството", каза премиерът Бойко Борисов в телемост от Брюксел по БНТ. Той допълни, че нито веднъж не е заставал срещу решение на Румен Радев и че медиите се опитват излишно да създават конфликт между институциите.

Въпреки това Борисов сподели мнението, че Радев подкрепя БСП и определи партийното му поведение като "несериозно". Премиерът подчерта, че приема градивна критика, но не приема факта, че президентът не изказва критики към социалистическата партия.

Все пак министър-председателят каза, че не иска да се конфронтира с която и да било институция.

Като най-трудни решения в рамките на Европейския съюз Борисов определи сделката за Брекзит и споразумението за приема на мигранти. Той е на мнение, че към Великобритания няма лоши чувства. "Протестира се в цяла Европа", допълни премиера, но е важното на базата на диалог да се изпълняват исканията.

Ако хората настояват нещо да се случи веднага, няма нищо лошо положението да се преразгледа, според Борисов. "Демокрацията е форма, в която разумният компромис след избори дава коалиционно управление", каза още премиерът.

При въпроса за предсрочни избори обаче Борисов бе категоричен, че не бива да се изразходват средства от бюджета за това с думите, че "не вижда смисъл да бъдат изхарчени 50 млн. лева" и че "на 100%" владее положението в ГЕРБ.

Като дясна партия, според премиера, те подкрепят бизнеса във всичките му форми. Освен това според него бизнесът в България се е "изсветлил" по време на мандатите на ГЕРБ. Това е и основната причина за бюджетния излишък, натрупан в момента.

Освен това той допълни, че не вижда алтернатива на сегашния кабинет и че евроизборите, които са през май месец догодина, ще покажат симпатиите на народа.

Относно здравната реформа Борисов посочи, че здравният министър Кирил Ананиев е провел срещи с целия бранш и се върви напред в реформата, но само при общ консенсус.

Той даде пример с Правителствена болница, която беше предвидено да стане педиатрия. След "яростна съпротива" обаче министър-председателят моли се промени решението и болницата да остане Университетска.

Тя остава при Министерството на здравеопазването, но няма да я ръководи Министерски съвет. Освен това целта е "Турски поток" да не последва съдбата на "Южен поток". По мнение на Борисов се изисква Европа да одобри проекта, за който се изисква политическа воля и консенсус.

Важно е как ще бъде разпределен притокът от руската тръба и да бъдат преодоляни деликатните моменти, посочи Борисов, но допълни, че е готов да се съобрази с различните мнения и че трябва да се намери техническото решение, защото в момента 100% транзит е забранен.

Единственото, от което премиерът се притеснява, е мигрантската вълна.

Той се опасява конфликтът между Русия и Украйна да не ескалира по-навътре във водите на Черно море и да засегне България или да избие във война. Другият огромен страх по думите на премиера са моряците от Керченския пролив.

"Те не са виновни. Да ги освободи руската страна - като голям жест", коментира Борисов. Затова и според него е добре тези геостратегически проекти да преминават през България, защото "където има газопровод, война няма".

#1 opetkov 15.12.2018 в 15:02:19

Понеже малко е чел, ББ явно не знае латинската сентенция: "Ако искаш мир, готви се за война." Също така не знам къде е научил, че газопроводите спирали войните. Примери за обратното много: Ирак, Сирия, Либия. А най-лошото е като при нас, като си завладян отвътре и събуваш гащи пред собственика на газа. По цял свят обикновено продавачът диктува условията на покупката, защото ако поиска може и да не купи от нахалния продавач. При нас обратно едва ли не ще се сбием с гърците кой да извади по-дълъг език и да му оближе г**а на джуджи, който се кефи отстрани и се гаври с робското ни навеждане.

Новините

Най-четените