Часове след като ръководството на инвестиционната група LIC33 представи информация за придобиването на всички стратегически компании на Цветан Василев в България, Министерски съвет излезе с официална позиция.
От "Дондуков" 1 обявиха, че "наблюдават с подчертано внимание" всички големи сделки с активи, свързани с КТБ и Василев.
"Основната ни задача, преди да формираме отношението си към обявилите се за инвеститори, е да проучим произхода на средствата, с които са реализирани тези инвестиции. Държим на това, за да гарантираме, че инвестиции в страна-членка от Европейския съюз се реализират само със средства, придобити от законна стопанска дейност", се казва още в съобщението.
Правителството призовава LIC33 да предостави официална информация за произхода на средствата, с които осъществява придобиването на собственост в българските компании.
"Едва след това, на база анализа на предоставената информация, ще преценим дали да влезем в контакт с тях", завършва позицията.
Според информацията на днешната пресконференция LIC33 е изкупила мажоритарния дял в шест стратегически предприятия - телекомуникационната компания "Виваком" (46% от собствеността + намерение за покриване на всички задължения към кредиторите в размер на 900 млн. евро), двата оператора на мултиплексите НУРТС Диджитъл ЕАД и Фърст Диджитъл ЕАД (100% от собствеността), военният завод в Русе "Дунарит" АД (91% от собствеността), авиоремонтният завод в Граф Игнатиево "Авионамс" (91% от собствеността) и най-голямата пийпълметрична компания ГАРБ Аудиенс Рисърч България АД.
Сделката за "Виваком" не беше представена пред българската Комисия за защита на конкуренцията, а се оказа, че за смяната на собствеността не бяха известени и членовете на ръководството на компанията.
Преди разрешение от държавния регулатор, сделката не може да бъде обявена за легитимна.