Решението за спирането на проекта "Южен поток" е еднолично решение на Владимир Путин, който се опитва да излезе от изолация, показвайки мускули на Запада. Това каза бившият министър на икономиката Трайчо Трайков пред bTV. Според него решението е изненадало всички - Руската Дума, руския енергиен министър и шефа на "Газпром" Алексей Милер, който реагира на новината само с едно изречение.
"Ако някой твърди, че това е по вина на България, вероятно трябва да се призове на международен арбитраж", каза Трайков.
Икономистът Владимир Каролев, който е съветник на министър Божидар Лукарски също призова към арбитраж, ако се получи официално потвърждение за спирането на проекта и се изчислят пропуснатите ползи.
Той посочи, че към момента по проекта страната ни не е дала стотици милиони за изграждането на газопровода, а са инвестирани 50 млн. долара, разделени между Русия и България. Икономистът отхвърли оценките на Путин, че България ще губи 400 млн. евро годишно, заради провала на проекта. Според Каролев транзитните такси за преноса на газ през територията на България е под тази сума и то преди от нея да се извадят съответните разходи.
Жельо Бойчев от БСП пък обяви, че решението за "Южен хоток" не може да се приема за изненада, защото Русия на няколко пъти е поискала от България да обяви позицията си за реализацията на проекта, като последният срок е бил в края на ноември.
Енергийният експерт Илиян Василев посочи, че Русия продължава да твърди, че този проект е предмет на двустранна договореност и отказва да го припознае като проект с европейско значение. Според него целта на Путин е да провокира антиевропейски настроения.
Той отбеляза пред БНТ, че няма как България да бъде идентифицирана като единствената причина за спирането на проекта, тъй като газопроводът преминава и през други страни.
Според заместник-председателя на комисията по енергетика Мартин Димитров Русия в никакъв случай няма да се откаже от "Южен поток", а изказването на руския президент е блъф.
„Това е тактически ход от страна на Владимир Путин и на Русия. В никакъв случай те не са се отказали от „Южен поток". Евентуално отклонение и минаване на трасето през Турция би оскъпило проекта поне два или може би три пъти, което би го направило икономически невъзможен, а не неефективен. И в момента има такава тръба - това е „Син поток", който минава през Турция и той не може да бъде запълнен", посочи Димитов пред Нова телевизия.
Според него целта на изказването е да увеличи натиска върху България и ЕК, за да има „Южен поток", той да бъде построен и българското правителство да отстъпи.
„Ще видите, че след този ход на Москва ще има истерия в България и много хора ще призоват да приемем всички руски предложения, защото иначе ще изгубим и нямаме избор. А всъщност имаме избор. Русия иска да строи „Южен поток". Просто това трябва да се случи по европейските правила и да бъде икономически ефективно за България", каза още Димитров.
Според бившия енергиен министър (2005-2007) Румен Овчатов загубите за България от спирането на "Южен поток" са само финансови, но и геостратегически, както и чисто политически.