Изборът на омбудсман за нов петгодишен мандат за пръв път ще се окаже състезание "с един кон".
Днес изтича крайният срок за подаване на кандидатури за поста, но единствената парламентарна група, готова с номинация, се оказа БСП-Лява България.
Лидерът на БСП Михаил Миков е потвърдил, че ще издигне Мая Манолова за омбудсман, след като мнозинството през Реформаторския блок отправи оферта на левицата за формиране на взаимозигодно "плаващо мнозинство" при гласуването на промените в Закона за съдебната власт.
Манолова вече беше формално подкрепена от група НПО, водени от неуспелия кандидат-депутат на БСП Борислав Цеков.
Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова даде знак, че евентуалната подкрепа за Манолова няма да бъде преглътната лесно от мандатоносителя.
"Очаквам с интерес обсъждането в групата, защото едва ли много колеги ще бъдат доволни от нейната номинация", каза Стоянова пред Нова ТВ, като каза, че аферата "Костинброд" е "само един елемент" от недоверието на ГЕРБ в Манолова.
"Много често тя блъфира, използва непроверена информация, което не е присъщо на един омбудсман", добави Менда Стоянова.
Министърът на здравеопазването Петър Москов добави допълнителен щрих по темата, като обяви, че не смята избора на Манолова за "добър ход", но прехвърли отговорността за решението на депутатите от ПГ на РБ и отказа да даде повече детайли по позицията си.
Не стана ясно обаче защо ГЕРБ не номинира свой кандидат, когото да изправи в конкуренция с Мая Манолова.
По информация на "Труд" нито ГЕРБ, нито Реформаторите нямат намерение да издигнат алтернативни фигури за поста.
Никой от мнозинството досега не е дал обяснения защо досегашният титуляр на поста Константин Пенчев не е издигнат за втори мандат. Пенчев прекъсна мандата си като председател на Върховния административен съд през 2010 г., за да бъде избран за омбудсман. Тогава номинацията му дойде от ПГ на ГЕРБ.