За първата година от мандата обнародвах 86 закона, като на 5 от тях наложих вето. Така започна отчетът на президента Румен Радев за първата година от мандата му.
"Упражних това правомощие в интерес на българските граждани. 4 от ветата бяха преодолени, при две вета бяха постигнати резултати - при Закона за за бюджета на НЗОК за 2018 г. отмяната на мораториума съхрани живота на множество тежко болни", заяви още държавнията глава.
"Мандатът започна с формиране на служебно правителство. Кабинетът "Герджиков" изпълни безупречно основната си мисия. Подписан бе Национален рамков договор в здравеопазването, Правителството събра десетки милиони предсрочни вземания, бе спряна процедурата по концесиониране на Летище София. Отмени се наредбата за интеграция на чужденци. Редовното правителство обаче побърза да я обнови", заяви Радев.
По думите му българската външна политиа трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното.
През годината приех част от поканите и осъществих 22 посещения зад граница. От Февруари до май представлявах България на 4 заседания на Европейския съвет. Вярвам, че 2018 г. е възможност да изведем българо-руските отношения от ледената епоха, в която ги заварих.
По думите на държавния глава Министерството на отбраната "беше пронудено да налива пари в техника, която не носи съвременни способности. Нито нова, нито ремонтирана стара техника имахме. Определените за модернизация милиони потънаха в отработения механизъм за харчене", добави той. Постигнатото увеличение на заплатите в МО се разминава от очакването, каза още той и добави, че не е успял да убеди управляващите за ревизия на приетия от тях Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП, коментира Радев.
Антикорупционният закон е неефективен. Това е причината да наложа вето. Корупцията е огромен проблем. Управляващите изпълниха задълженията си към ЕК, но не и към българските граждани. Ясно е, че борбата с корупцията ще се води отново от обществото и медиите. Макроикономическата рамка е добра, но не така седят нещата при микроикономическата. Липсват преки чуждестранни инвестиции и не мога да разбера теорията за стабилност повтаряща се от управляващите, обяви президентът.
Според него от особена важност е засилването на Трансатлантическото сътрудничество.
"Предстоят важни посещения у нас и зад граница. В сферата на сигурността ще настоявам за интегриран подход при решаването на проблемите в сектора. Планирането на отбраната трябва да бъде всеобхватен и дългосрочен процес. Ще следя за своевременното разработване на Праграмата за отбранителните способности 2030. Време е да осъзнаем, че политиката за сигурност вече не е чисто военен въпрос, а нов импулс на интеграционните процеси в ЕС", коментира президентът.
Той отчете "крайно ниско ниво на чуждестранни инвестиции, демографските показатели са катастрофални".
Според държавния глава парламентарната република атрофира, а парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството.
"Считам, че в идните месеци и години е нужно национално усилие за преодоляване на моралната криза в българското общество. Нейни рожби са и корупцията, и престъпността, и политическата апатия, и настъпленията срещу свободата на словото", заяви той
"Доверието към парламента е критично ниско. Трябва да отстояваме демократичните си права. Ще настоявам за прозрачност на собственост, управленски решения и харчене публични средства. Ще стимулирам обществения дебат за свободата на словото. Ще работя за реформа в правосъдната система и антикорупционното законодателство", коментира Радев.
"Въвеждането на електронното управление е без алтернатива и не може да бъде отлагано повече. Децентрализацията на общините е важна стъпка. Необходими са неотложни мерки в системата на образованието, свързани не само със заплати и ремонти на училища.
Председателството на Съвета на ЕС не е алиби за бездействие по болните за българина теми, каза Румен Радев. Според него доверието в НС е критично ниско.
"Корупцията и несправедливостта деморализират цялото общество. Под въпрос е свободата на словото. Българското общество трябва да се пребори за това свещено право.Трябва да отстояваме демократичните си права, без да очакваме съдействие от Европа", категоричен е президентът.
Ще настоявам на прозрачност на собственост, управленски решения, харчене на публични средства, каза Радев.
Президентът коментира и темата с вота на недоверие срещу правителството.
"Очевидно има корупция в България. Вотът на недоверие е част от усилията, които полага обществото със справянето с корупцията. Няма война между институциите, има определени ценностни разминавания. С премиера Борисов можем да работим заедно и то ефективно", заяви той.
"С г-жа Корнелия Нинова се виждам толкова често, колкото с премиера Бойко Борисов и председателя на парламента Цвета Караянчева. Аз имам позиция. Не виждам нищо ловшо в това, че тази позиция понякога съвпада с позицията на БСП. Тази партия издигна кандидатурата ми. Президентът не дължи обяснения на правителството, ако не харесва политиката. Времето, когато президентът беше безучастен наблюдател на действията на правителството, отмина", заяви още той.
"Ясно заявих, че трябва да подобрим отношенията си с Турция. С тях винаги сме имали чудесни отношения. Трябва обаче да сме наясно, че Турция опита да се намеси в изборния процес. Турция опитва да се меси и в работата на Главното мюфтийство. Трябва да поставим тези въпроси на масата открито. Само тогава ще можем да водим нормални разговори с Турция. Аз чакам Бойко Борисов да постави въпроси, но засега не го е направил. Избор на премиера е да работи предимно във външнополитически план по време на третия си мандат. Аз го подкрепям. Нямаме проблем", допълни още той.
Според него не е нормално български премиер и германски канцлер да съобщават за визита на чужд президент и Радев да разбира от медиите за това.
Радев също така критикува подписването на Истанбулската конвенция, без преди това да у нас да е протекъл обществен дебат по темата. Това показа обаче известен разнобой с вицепрезидента Йотова, която категорично се обяви в подкрепа на конвенцията като човек, борещ се срещу насилието над жените.
Тя определи диалога по темата като абсурден и каза, че основният въпрос тук е до какви действия би довела тази конвенция, за да не се превърне тя просто в мъртъв документ.
Радев допълни, че няма разкол в позициите на президент и вицепрезидент, и той призовава за повече диалгог по темата, а позицията на вицепрезидента Йотова е част от този диалог. Президентът обаче определи Истанбулската конвенция като тема, разделяща обществото, и сега не е моментът за ратифицирането й.
"Тя не трябва да се използва като параван за отвличане на общественото внимание", заяви Радев.
"Да, тя е важна, но без работещи закони - конвенцията няма да промени нищо. Управляващите трябва да запретнат ръкави и да си напишат домашното. Не трябва да се бърза. Надявам се, че този път българският парламент ще прояви разум и няма да предизвика раздори в обществото, като ратифицира Истанбулската конвенция", допълни още президентът.