Само за един месец получихме 602 писма за намерения на потенциални инвеститори. Не очаквах толкова висок интерес.
Това каза служебният министър на икономиката Кирил Петков на пресконференция по повод резултатите от състезанието, което бе предложено преди месец на търговските аташета към българските посолства по света. Той добави, че някои от търговските аташета дори са му представили лично някои от инвеститорите, които искат да правят бизнес в България.
Един от тях е европейската компания, която иска да отвори завод за електромобили в България, за която министър Петков спомена преди дни. Днес той уточни, че в събота предстои да бъде подписан договор с компанията и тогава ще стане коя е тя. Инвестицията е на стойност 140 млн. евро, като инвеститорът вече е харесал терен и той е извън София.
"Не става дума само за асемблиране на автомобили у нас. Голяма част от добавената стойност в автомобилите ще бъде закупена от български фирми от автомобилния клъстер", каза още Петков.
"Нямаше търговско аташе, което да не представи писма за инвестиционни намерения", допълни Кирил Петков. Сред тях е още един европейско-китайски консорциум от автомобилната индустрия. Американска компания предлага да произвежда у нас системи за улавяне на въглеродни емисии, друга европейска фирма - системи за съхраняване на електрическа енергия.
По думите му за малък завод в България се оглежда и производител на уникално медицинско изделие на базата на текстила. Има интерес и от инвеститори, които произвеждат елементи за космически спътници.
На пресконференцията министърът показа пред журналисти харвардската си диплома, след като в общественото пространство се разпространиха слухове, че не е учил в авторитетния американски университет. В Харвард Петков е изкарал пълна магистърска програма от 2005 до 2007 г., а един от преподавателите му е бил проф. Майкъл Портър.
"Не искам да се промотирам, но от 900 студенти аз бях сред топ 90", каза Петков.