Ако изборите за Народно събрание се провеждаха в първата половина на септември, щеше да има сериозни размествания в подреждането на политическите сили спрямо изборите на 11 юли. Това става ясно от последното проучване на обществените нагласи на "Галъп интернешънъл", проведено между 2 и 10 септември сред 1007 пълнолетни граждани по метода лице в лице.
Оттам уточняват, че 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
От данните на "Галъп" се вижда, че в момента ГЕРБ-СДС се връща като първа политическа сила с подкрепа от 22,5% сред имащите право на глас, докато на второ място остава БСП с 16,1%.
С по-малко от половин процент назад е "Демократична България", като подкрепата за тях, измерена от "Галъп" е 15,8%.
След провала на 46-ото Народно събрание в това да излъчи правителство основен удар понася "Има такъв народ" на Слави Трифонов, която остава като четвърта политическа сила с 15,5% подкрепа.
След това се нареждат ДПС - 11,9% и "Изправи се, БГ! Ние идваме!" - 4,8% подкрепа.
Под бариерата изпъкват най-вече две формации с някакви шансове за влизане в парламента - "Възраждане" - с 3,1% и ВМРО - с 2,4%.
От "Галъп" коментират, че тяхното проучване няма как да установи недвусмислено подкрепата за тепърва създаващата се формация на Кирил Петков и Асен Василев, тъй като теренът на изследването е преди обявата на намеренията им.
Двамата са сред политическите фигури у нас с най-бързо растящ личен рейтинг. При цялата условност на отчитането на лично доверие, при Борисов, например, то е 15,1% (което е исторически минимум за него), докато при Кирил Петков през този месец е 33,8%, което го нарежда сред първите в класацията на най-харесваните политици, оглавявана от Румен Радев (с лично доверие от 65,5% през този месец), отбелязват социаолозите.
Що се отнася до намеренията за гласуване на предстоящите предсрочни парламентарни и президентски избори, 47,1% заявяват, че със сигурност ще отидат до урните. Други 23,8% вероятно биха гласували, но още не могат да кажат със сигурност. Това означава, че вероятно ще гласуват повече от 3 милиона българи, като изследването не отчита гласове в чужбина.
Тепърва ще се отчете какво ще е влиянието на провеждането на парламентарни и президентски избори в един и същи ден.