Засега ГЕРБ и ДПС няма да искат спиране на дерогацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим" за използване на руски петрол. Това ще стане обаче с условието "Лукойл" да внесе над 500 лв. неплатени до момента данъци.
Новината излезе след срещата на представителите на мнозинството в парламента. На нея участваха председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, председателят на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ), съпредседателите на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и Атанас Атанасов, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски и председателят на комисията по икономика Йордан Цонев, също от ДПС.
На брифинг пред журналисти Делян Добрев, Делян Пеевски и Йордан Цонев обявиха, че е било постигнато споразумение предложението за спиране на дерогацията да не се внася, само ако правителството изпълни ангажимента да събере 1,5 млрд. лева от "Лукойл".
"Уверението от премиера е, че тези данъци ще бъдат внесени. Ако това не се случи, ще си внесем проекта за седемте дена и ще отнемем дерогацията на "Лукойл". Нека "Лукойл" да ни чуят ясно в това, да не мислят, че няма да си плащат данъците в България", заяви Пеевски.
По думите му след усилията му и тези на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да окажат натиск върху кабинета и върху "Лукойл", от петролната компания са обещали, че ще платят сега над 500 млн. лв. данъци.
Делян Добрев посочи, че заедно с тези данъци "Лукойл" ще трябва да внесе и още близо 1 млрд. лв. във Фонда за енергийна сигурност.
Междувременно Пеевски допълни, че до края на седмицата ДПС ще внесе предложение за законови промени, с които базите за съхранение на горива на "Лукойл" да преминат под управлението на Държавния резерв.
Според него целта на тази промяна е да се прекрати монополът върху тези бази.
Пеевски съобщи също така, че в петък ще има извънредно заседание на парламента, на което да се прегласуват промените в Закона за енергетиката, на които президентът Румен Радев наложи вето.
Предложението за незабавната отмяна на дерогацията дойде в края на миналата седмица от Делян Добрев, въпреки че мнозинството неотдавна взе решение за поетапното ѝ отпадане до 1 октомври 2024 г.
Според премиера Денков незабавното ѝ прекратяване би довело до рязък скок в цените на горивата. Мнението му беше подкрепено от редица икономисти.