"Има такъв народ не работи за интересите на България в момента. Те умишлено спират работата на българското правителство заради парите за пътища. Това е най-безотговорното нещо." Това заяви пред bTV министърът на иновациите и развитието Даниел Лорер по повод изтеглянето на ИТН от правителството.
Според него още от самото начало се е наблюдавала "сценаристка методика на ИТН", като подчерта, че "политиката се прави с идеи, не с капризи и желания".
"Видяхме го миналото, лято виждаме го отново - като не ми харесва си тръгвам, ама политиката не е шоу", коментира още Лорер.
"Ние преминахме през огромни кризи - при COVID те не излязоха от правителството, защото нямаме здраве, инфлация - те не излязоха от правителството, защото имахме проблеми в енергетиката и заради цените на енергията, войната в Украйна - те не излязоха от правителството заради политиката ни към Украйна или към Русия. Решиха да излязат от правителството заради какво? Пътищата на България. Те искат колосална цифра от 6 милиарда, които да бъдат изхарчени тази година за пътищата и това е причината те да хвърлят България в хаос. Аз наистина недоумявам какво седи зад това", коментира той.
Лорер коментира още, че има вяра, че ИТН има и различни хора, които имат "правилната мотивация", като се надява поне 12 от тях да гласуват с правителството. Той обаче отхвърли възможността да се "купуват депутати".
Според него ако това не се случи, най-вероятно ще се стигне до предсрочни избори.
Подобна теза разви пред Nova и неговият колега от ПП Мирослав Иванов.
"Разчитаме на 12 гласа на разума. Защото пред това правителство стоят доста важни проблеми, които трябва да бъдат разрешени. За всички е ясно, че се намираме във времена на кризи и нямаме нужда от нова политическа криза, в която се намираше страната през цялата 2021 г.", коментира Иванов.
Той беше категоричен, че ПП ще опитва да запази този кабинет докато може.
"Ще работим, ако трябва при правителство на малцинството и ще внасяме проектозакони, които са в интерес на обществото. Тогава ще си проличи ясно, които депутати служат именно на обществото, а не на свои или чужди интереси", обясни още Иванов.
Иванов коментира и евентуално предложение от лидера на ГЕРБ за подкрепа с необходимите 12 гласа.
"Ние не правим тънки сделки. Тоест, ако някой каже "даваме ви 12 гласа срещу нещо" - ние няма да го направим. Ако те решат да подкрепят законопроектите, които внасяме - добре са дошли", допълни той.
Според Иванов в момента предимно ИТН имат стратегия за това как да действат при падане на правителството и опит да се създаде нова управляваща конфигурация.
"Те все по-често последните месеци комуникират с ДПС и ГЕРБ - то е очевидно и в залата, очевидно е и при гласуванията. Ако се стигне до падане на правителството и ново завъртане на рулетката - отново ще предложим за премиер Кирил Петков, защото смятаме, че той се справя добре на този пост", категоричен е той.
Според депутата от ПП също така е твърде рано да се говори за смяна на министри, тъй като от четиримата представители на "Има такъв народ" във властта само един е подал оставката си до момента.
"До момента има подадена само една. Ще преценим дали да поискаме вот на доверие. Това, което ще поискаме от всички народни представители е разум, независимо от тяхната партийна принадлежност. Защото те са избрани от народа и следва да служат на народа. Защото мерките, които сме предвидили са в полза на народа", обясни Иванов.
По думите му действията на колегите му от ИТН от началото на работата правителството показали напрежение и настойчивост нещата да се случват винаги по начина, по който те искат, като през последните 6 месеца това им поведение се е засилило.
Междувременно Даниел Лорер по темата изрази надежда, че все пак част от министрите на ИТН може да поискат да останат в правителството.
"Може би и при тях тече вътрешен дебат. Възможно е част от тези лица да останат в отбора ни, тъй като сме имали градивни моменти в работата ни дотук", посочи Лорер, като отбеляза, че работата е вървяла изключително добре с министъра на енергетиката Александър Николов и спортния министър Радостин Василев.
Той посочи още, че "Продължаваме промяната" все още нямат потенциален кандидат за вътрешен министър, ако Бойко Рашков застане начело на КПКОНПИ, каквато заявка направи вчера премиерът Кирил Петков.
По въпроса с актуализацията на бюджета Лорер обясни, че парламентът ще реши за нея.
"Българският парламент решава българския бюджет, когато одобрихме бюджета за 2022 г., казахме ясно, това е инвестиционен бюджет. Сегашната актуализация казваме ясно, че е за борба с кризата. Този парламент е жизнено необходим на България, за да можем да преодолеем кризата, за да можем да повишим пенсиите, след това да можем да продължим с енергийните мерки за бизнеса и за домакинствата. Не забравяйте, че идва и плана за възстановяване, и устойчивост", подчерта още той.
Още в сряда вечерта след коалиционния съвет премиерът Кирил Петков заяви готовност да продължи работа начело на правителството и направи заявка за борба с хаоса.
"Искаме да успокоим всички граждани, че всичко каквото зависи от нас, ще го направим България да продължи точно със същото правителство, което има в момента. Няма да допуснем заради его, заради задкулисие или заради нещо друго България да влезе в спирала от избори в точно в този момент на война, когато имаме енергийна криза, газова криза, когато планът за възстановяване и развитие разчита на 22 закона да се приемат до края на годината, за да получим парите от Брюксел. Ние всички сме единни", коментира той.
"И да - заедно, да - срещу корупцията, да - за промяната на КПКОНПИ. Българските граждани трябва да знаят, че тази коалиция в този си състав застава зад тях и приоритет номер едно за утрешния ден ще бъде приемането на бюджета", обеща Кирил Петков.