"Българите вече излизат от състоянието на хипноза след насажданата паника и все повече си задават въпроса - какво действително се случи около пандемията COVID-19?" Това заяви държавният глава Румен Радев при откриването на кръгла маса "Социални и икономически измерения на кризата COVID-19".
"Здравната криза предизвика социалната и икономическа криза. Още в началото на пандемията настоявах мерките да отговарят на три критерия: навременност, достъпност и безвъзмездност", коментира президентът
Той допълни, че също така е настоявал за бързи мерки от страна на държавата, за да се избегнат по-дълбоките негативни ефекти от кризата. Именно затова още в деня след обявяване на извънредното положение е поканил всички страни - синдикати и работодатели, за да се види къде ще са потенциалните проблеми.
"Ако не се предлагат помощи на нуждаещите се хора, държавата губи смисъл за своите граждани в труден момент, посочи държавният глава. Дали и как всичко това ще се случи е въпрос на анализ на експертите", коментира държавният глава.
Според Радев обаче мерките, взети от държавата са неадекватни, което е довело до задълбочаване на проблема с бедността. Той изтъкна, че най-важният ресурс за справянето, с която и да е криза, е доверието в институциите, като по думите му доверие към тях има, само когато решенията се взимат в интерес на гражданите, а не под обществен натиск или пиар сметки.
"Доверие има, по думите на държавния глава, когато се харчи прозрачно и средствата се отчитат пред обществото, не само колко си дал, а къде, защо и как си изхарчил всеки лев. Когато решенията се вземат на база законите и Конституцията, а не на определени хрумвания - тогава има доверие", заяви Радев.
"Липсата на адекватни мерки ни изправя пред много дълбок проблем и това е задълбочаването на бедността и неравенствата, където сме европейски шампиони", допълни още той.
Президентът също така изрази и възмущението си спрямо отпуснатата подкрепа на гражданите под формата на кредити, като по думите му властта по този начин е показала, че не е тяхна опора.
Радев предупреди също така, че ако тази криза не се овладее навреме, се рискува създаването на условия на деградация и растяща престъпност. За да се избегне това, по думите на президента, е важно да се синхронизират мерките и да се види какво правят европейските ни партньори.
"Ние сме отворена икономика и когато нашите мерки закъсняват от другите държави или са неработещи, и когато ние закъсняваме с възстановяването на икономиката, рискуваме повишаване на емиграцията и нов демографски срив", коментира Румен Радев.
Той изтъкна, че все пак кризата с коронавируса е извадила на преден план добродетелите на хората и силата на самото общество - "безценен капитал, който ние трябва да съхраняваме и развиваме".
"Това ни дава увереност, че можем да преодолеем кризата и може да сложим край на негативизма, можем да се справим много по-добре и да заемем достойно място в европейското семейство, каквото ни се полага", коментира президентът.