От СДС са внесли в Народното събрание свои предложения за промяна на Конституцията, съобщават от пресцентъра на партията.
Сред тях са разпускане на Великото Народно събрание, двукамерен парламент, ново административно деление, намаляване броя на общините, финансова децентрализация и оставяне на част от данъците в регионите.
Идеята на СДС за Народно събрание от две камари е да има долна и горна. Горната камара да е с мандат пет години, да се избира мажоритарно на базата на съответните избирателни райони, да имат еднакъв брой народни представители от всеки район, независимо от броя на населението. Долната камара пък партията предлага да е с мандат четири години, с пропорционално избрани народни представители, които да отговарят на броя на населението в съответните избирателни райони.
"Ясно е, че има системи, които не работят и буксуват, че обществено-политическите отношения трябва да бъдат преразгледани и за проблемите да се търсят най-добрите и гъвкави решения", посочват от СДС. Това според тях може да стане само, ако се даде възможност и на представители "на активните и почтени граждани, които не са обвързани с партии", да имат шанс да бъдат избрани в 200-те мажоритарни мандата във ВНС и реално да участват в изготвянето на новия основен закон на държавата.
От партията посочват още, че подкрепят идеята за намаляване на броя на народните представители.
Освен това те предлагат държавният глава да се избира от Народното събрание с гласовете на 2/3 от народните представители по време на съвместно заседание на двете камари. Предлагат и да се премахне длъжността вицепрезидент, а при невъзможност президентът да изпълнява функциите си, те да се поемат от председателя на Горната камара, и в рамките на 60 дни да бъде избран нов дърважен глава.
Сред идеите на СДС е и ново административно деление и намаляване броя на общините, като така според тях ще се подобри качеството на обслужване на гражданите, съгласно европейските стандарти. Това включва въвеждане на второ ниво на местно самоуправление и пряк избор на областни управители и областни съвети, както и финансова децентрализация и оставяне на част от данъците в общините и регионите.
След избиране на "тримата големи" в съдебната система от Висшия съдебден съвет (ВСС), техните кандидатури да подлежат на одобрение с 2/3 от Народното събрание, на съвместно заседание на двете камари, след което президентът да издава Указ за назначаването им, предлагат още от СДС.
От партията припомнят, че настоящият проект за промяна на основния закон е третият поред, който СДС предлага за последните 20 години. Според тях първите стъпки за смяна на модела са именно конституционните промени.
"Нашите виждания са свързани с дълбокото ни убеждение, че е време за реална смяна на настоящия модел, в който БСП (БКП) умишлено заложи капани за институционално противопоставяне, чрез наложената от тях и приета с голям компромис Конституция от 1991 г. Още тогава СДС се противопостави и това доведе до гладната стачка на 39-те в 7-то ВНС, които не подписаха тази Конституция", се казва в писмо адресирано до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.