Пълна ревизия на Българската банка за развитие стартира служебният кабинет, след като служебният министър на икономиката съобщи, че са раздадени близо 1 милиард лева кредити на 8 български компании.
Проверката ще се направи от специална комисия за публичен контрол, която трябва да установи как са похарчени парите на българските данъкоплатци.
"Назначавам комисия за публичен контрол на средствата и прозрачност заедно с Агенцията за финансов контрол, заедно с одитния контрол на Министерството на икономиката и ще влезем в ББР, за да видим как са изразходвани тези средства и защо по устав и по закон тази банка трябва да подпомага малкия бизнес, а дава 1 милиард на 8 човека, 4 от които може би са свързани", обяви Петков пред bTV.
Той добави и че е поискал да се смени Надзорният съвет на ББР, чийто председател беше вече бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов.
По думите му за осъществяването на тази смяна няма пречка и може да се осъществени още следващата седмица.
Без да посочва имена, Кирил Петков каза, че в Надзорния съвет на банката има двама членове, които не са банкови специалисти, не са завършили престижни университети, а идват от Агенцията по приватизацията.
От Българската банка за развитие добавиха, че ще окажат пълно съдействие на предстоящата инспекция и ще следят за спазването на нормативната уредба.
От банката уточняват, че не са бюджетно предприятие, но за конкретни цели са финансирани от държавния бюджет, а кредити отпуска "преимуществено и със собствен ресурс".
По-късно през деня и от Министерството на икономиката бяха оповестени имената на фирмите, които са получили 1 милиад лева от банката. С най-големи заеми са "Слънчев ден" АД, "Благоевград" БТ-АД, "Роудуей кънстракшън" АД. Останалите финансирани фирми са "Маркет инвестмънт" АД ("Техномаркет"), "Интернешънъл инвестмънтс" ЕАД, "Параходство" БМФ АД, "Транспект" АД и Инса Ойл ЕООД.