Барселона е била дом на някои от най-великите бразилски футболисти. Ромарио, Роналдо, Ривалдо, Роналдиньо, Дани Алвеш и Неймар дойдоха, видяха и победиха, преди един по един да си тръгнат "Камп Ноу".
Но случаят на Кейрисон беше различна.
Определян от много като най-некадърния бразилец някога носил фланелката на Барса, историята за бързото изгряване и още по-бързото зарязване е сред тъжните във футбола. Пред него отворен бе целият свят, но това, което му предричаха, така и не се случи.
Както е измислено името му, така протече (и все още тече) и кариерата му. Кейрисон е измислено от баща му, който комбинирал фамилиите на любимите си музиканти: Кийт Ричардс и Джим Морисън.
В ранните си години има някакъв рокендрол в краката си. Като тийнейджър в Коритиба бележи 65 гола в 122 мача и влиза в историята като най-младия футболист, печелил наградата за голмайстор на сезона в елита на Бразилия.
Следва трансфер в най-големия клуб в страната - Палмейрас Там Кейрисон бележи 24 попадения в 26 мача, с което си печели прякора Новия Роамрио заради хищническите си инстинкти пред противниковата врата.
Не закъсняват и слуховете за трансфер в Европа. На опашката са отбори като Ливърпул и Рома, но плановете на Кейрисон са други.
"Още от малък винаги съм мечтал за една конкретна страна и за един велик клуб - казва той в интервю за испанския "Спорт". - Нямам нищо против останалите отбори, но винаги съм се виждал като играч на Барселона.
Гледам съм как Ромарио и Роналдо играят за този отбор в миналото и те ме вдъхновиха да мечтая за велик клуб като Барса. Мечтая някой ден да играя заедно с някой като Лионел Меси."
Тогава още не го знае, но мечтата му ще се превърне в най-големия му кошмар.
През 2009-а Барса плати 14 милиона евро за Кейрисон, а той подписа договор за пет години. На представянето си младокът показа увереност и решителност веднага да остави отпечатък в редиците на каталунците.
"Надявам се да успея да вляза в тима на Пеп Гуардиола и да се присъединя към редицата известни бразилци, които са играли тук - каза пред журналистите тогава. - Това е най-великият клуб в света, а аз съм късметлия да съм тук на толкова крехка възраст. Сега ще имам достатъчно време да покажа качествата си и да печеля трофеи."
Но Гуардиола не бе впечатлен.
"Клубът реши да го привлече - отговори Пеп, който тъкмо бе извел Барса до требъла още в първия си сезон начело. - Вече е решено, че ще отиде под наем. Няма да разчитам на него този сезон."
Само шест дни след като осъществи мечтания си трансфер, Кейрисон бе пратен в Бенфика под наем. Бразилецът така и никога няма да изиграе нито един официален мач за Барселона.
Впоследствие се оказа, че президентът Жоан Лапорта, който сега напира за нов мандат, бе изготвил стратегия за привличането на млади таланти, които след това да бъдат пращани под наем или чиято цена да бъде вдигната, преди да бъдат продадени с някаква печалба.
Такъв бе случаят и с Кейрисон, но Лапорта явно не си бе написал домашното. Пращайки го в Бенфика бе грешният избор. Младият нападател нямаше шанс да влезе в състава на Жорже Жезус, който преследваше първа титла от пет години за "орлите". В състава на португалския гранд тогава разполагаха с Оскар Кардосо, Хавиер Савиола, Нуно Гомес и Уелдон.
"Бенфика е голям клуб в Европа, но няма никакъв смисъл да отидеш в клуб, който вече разполага с много нападатели, защото няма как да получиш шанс там. Но Бенфика отправи оферта и Барселона я прие. Ако знаех това тогава, нямаше да се съглася", разказва по-късно Кейрисон.
В интерес на истината, бразилецът бе нешлифован диамант, който изискваше сериозна работа. Притежаваше мощен десен крак, но се нуждаеше от доусъвършенстване при позиционирането и изграждането на атаката. Имаше нужда от време, което така и не получи, и след едва 335 минути в Португалия, още през януари 2010-а бе върнат на "Камп Ноу".
Гуардиола бе сигурен, че няма да му даде шанс, затова бе договорена сделка с Фиорентина за наем в рамките на година и половина и клауза за откупуване на стойност 14 млн. евро, с която Барса би могла да покрие инвестицията, която направи в него.
"Виолетовите" се бяха класирали за директните елиминации в Шампионската лига и бяха стигнали далеч в турнира за Купата на Италия, заради което старши-треньорът Чезаре Прандели се нуждаеше от по-дълга скамейка.
Клубът не се страхуваше да дава шансове на млади таланти. Част от първия отбор вече бе 16-годишният Кума Бабакар, а в отбора тогава играеше и един от световно известните провали - Савио Нсереко, който се оказа, че не става дори за родните Берое и Верея, а сега рита по регионалните лиги на Германия.
Имайки предвид визитката му и прякора Новия Ромарио, Фиорентина се спря на Кейрисон. Бразилецът обаче имаше проблеми с формата и бе използван от дъжд на вятър. Въпреки че отбеляза някои важни попадения - две от тях при равенства срещу Лацио и Интер, скоро Прандели бе уволнен, а на негово място назначен Синиша Михайлович и Кейрисон изигра общо 318 минути на терена с виолетовия екип.
Наемът от година и половина се превърна в шестмесечна катастрофа. Така през лятото на 2010-а Кейрисон бе върнат в Бразилия, този път под наем в Сантос. Там също не игра много и трябваше да гледа от пейката как младият Неймар вдъхновява тима по пътя към триумфа в Копа Либертадорес.
Следващият сезон последва нов наем - този път в Кризейро. Там Кейрисон скъса връзки на дясното коляно и бе аут за по-голямата част от сезона. През март 2012-а се върна обратно там, където всичко започна - в Коритиба, като това бе петия му и последен наем като собственост на Барса.
"Не съм забравил и никога няма да забравя любовта си към този клуб - каза Кейрисон при завръщането си в Коритиба. - Затова се върнах тук. Сигурен съм, че мога да дам много повече на Коритиба."
Надеждите му да се реабилитира бяха смачкани, тъй като нападателят бе преследван от нова порция тежки травми. Кейрисон скъса връзки, този път на дясното коляно, още преди да излязъл на терена с новия си стар отбор. Малко след като се завърна от първата контузия, претърпя нова - на левия глезен.
Кариерата му започваше да прилича много на тази на Фреди Аду, който бе смятан за един от най-големите таланти във футбола, сравняван дори с Пеле, но бързо стана ясно, че няма достатъчно футбол в краката си.
За съжаление, историята на Кейрисон е подобна. Скокът от младежкия футбол към мъжкия невинаги е успешен, а към това като добавим и смяната на континенти и трансфера в един то най-големите клубове в света, понякога провалът е предопределен.
Вече на 32, Кейрисон продължава да рита, но вече нивото и в родната му Бразилия се оказа високо за него. Затова и се подвизава по долните дивизии на САЩ. А някога обещаваше да печели трофеи с Барселона. Със сигурност, още едно правилно решение на Пеп Гуардиола.