"Пиерлуиджи Пайрето ми легна на сърцето!": Защо синът на легендарния съдия изгони Моуриньо за "телефон"

7 юни 1995 г. Стадион "Васил Левски". Еуфорията от САЩ'94 още властва над всеки български запалянко. Преди и по време на мача вали проливен дъжд, но на стадиона са близо 50 хил. зрители. Няма начин. Съперник на "лъвовете" е Германия.

Кьопке, Ройтер, Щрунц, Хелмер, Замер, Баслер, Клинсман... Има ли нужда да ги изброяваме? До 44-тата минута Бундестимът вече е мушнал два във вратата на Боби Михайлов и нещата изглеждат ясни.

Но един смел италиански съдия излиза на сцената, за да промени хода на събитията със справедвливите си решения.

Секунди преди отборите да се приберат в съблекалните Пиерлуиджи Пайрето дава дузпа за нашите, а Ицо Стоичков е безпогрешен.

В този двубой героят от "Парк де пренс" Емо Костадинов е на скамейката, но в 63-тата минута влиза на обезболяващи инжекции. Две минути по-късно Коща получава техничен пас от центъра на игрището от Балъков, измъква се от Хелмер и е повален в наказателното поле. Пайрето отново посочва точката, а Камата прави резултата 2:2.

Докато германците се усетят какво става, 180 секунди след изравняването България изпада в делириум и осъществява пълен обрат. Германците за първи път губят от 0:2 след Втората световна война, а цялата нация отново празнува след лудото американско лято.

Пиерлуиджи Пайрето пък ни ляга на сърцето завинаги!

Италианецът е безспорен топ съдия по международните терени в края на 80-те и 90-те години. Истинска легенда.

Затова възходът му в централата на УЕФА след приключването на реферската му кариера не учудва никого.

През 2006-а вече е вицепрезидент на съдийския комитет на УЕФА. Но точно тогава гръмва скандала "Калчополи", а разследването изкарва на показ регулярен телефонен контакт между Пайрето и президента на Ювентус Лучано Моджи.

Заради съдийския чадър над Юве Пиерлуиджи получи забрана за срок от 3,5 години да се занимава с футболни дела.

Та ако се чудите какви са тези "телефонни" снимки на Жозе Моуриньо от събота, когато неговия Рома завърши 2:2 с Верона на "Олимпико", а португалецът бе изгонен с червен картон, обясняваме.

Рефер на двубоя беше Лука Пайрето, син на Пиерлуиджи. А в добавеното време на срещата, в която "вълците" достигнаха до точката от 0:2, Специалния направи телефонните си жестове с ръка, припомняйки на съдията за разследването от 2006-а.

Жозе никога няма да се промени и ще войните си срещу съдиите до последния си мач край тъча.

Това обаче не помага никак на Рома напоследък. "Вълците" са в поредица от четири мача без победа, отпаднаха от турнира за Купата на Италия и са на 8-о място - на шест точки от зона "Шампионска лига".