Той прекара само две години и половина в Арсенал и си тръгна по горчив начин - но какъв играч беше само!
И колко далновиден трансфер се оказа за "артилеристите". Всъщност беше сред най-добрите трансфери, които Арсен Венгер е правил в славната си ера начело на тима.
Никола Анелка оказа сериозно влияние върху английския футбол и в края на 90-те беше някакъв ранен прототип на самотния бърз нападател, на какъвто залагат голяма част от отборите днес.
Сухите цифри показват 90 мача и 28 гола, което не звучи като някакво огромно наследство, оставено от французина в Северен Лондон.
Но той беше купен само за 500 хил. паунда, а после беше продаден на Реал Мадрид за 22.3 млн. и в този аспект остава сред най-печелившите сделки в историята на Висшата лига.
Венгер пое Арсенал през 1996-а и завари един застаряващ състав, в който малка част от основните играчи бяха под 30. Това представляваше едновременно проблем и възможност за новия френски мениджър.
Да, той спешно се нуждаеше от млади попълнения, но ако откриеше правилните хора, можеше да трансформира състава според своята футболна философия. И вместо да остане познатият дотогава агресивен отбор с донякъде грубиянска репутация, Арсенал щеше да развие красив, комбинативен стил, който щеше да се превърне в еталон в следващите години.
На първо място, от подмладяване се нуждаеше нападението.
Иън Райт навърши 33 през сезон 1996/97 и макар че продължаваше да бележи, беше логично да му се потърси дългосрочна алтернатива.
![](https://static.webcafe.bg/uploads/images/29/8929/208929/768x432.jpg?_=1598091399)
За да разберем контекста на сделката, нека припомним какво можеше да си купи един тим от Висшата лига за половин милион паунда през 1997 г.
Това беше само 7% от сумата, която Астън Вила плати на Ливърпул за Стан Колимор. И едва 16% от платеното от Уест Хем на Арсенал за Джон Хартсън.
Но Венгер успя за тези пари да привлече неизвестен младок, който щеше да се превърне в световна звезда, макар и звезда с меко казано несъвършена репутация.
Още когато премина в първия отбор на Пари Сен Жермен, Никола Анелка вече притежаваше идеалните физически данни за централен нападател: беше висок, супер бърз, добър и с двата крака.
Освен това беше смел, даже самонадеян, а най-силното му качество беше завършващият удар.
Играчите, притежаващи такава скорост, често обичат да надбягват защитите и да си осигуряват удобна точка за стрелба към един празен ъгъл на вратата. Но Анелка можеше да завършва с невероятна сила и точност от далеч по-трудни позиции.
Той нямаше нужда да се доближава максимално до вратата, за да шутира. За разлика от например Майкъл Оуен или Тео Уолкът, Анелка обичаше да стреля рано и отбеляза изненадващ брой голове извън наказателното поле със своите снаряди.
До един момент Никола е виждал себе си като полузащитник, а не като централен нападател, но когато Венгер го взе през февруари 1997-а, той вече беше единствено нападател и нищо друго.
Трансферът не мина безпроблемно. Според френското законодателство 17-годишният ученик първо трябваше да е подписал договор с клуба, чийто юноша е, в случая с Пари Сен Жермен. Представителите на Анелка обаче се позоваха на правилото "Босман", а Лига 1 и УЕФА дълго нищеха казуса.
Младежът не спечели веднага доверието на Венгер и налагането му в състава се случваше бавно.
За първите 8 месеца той записа 10 включвания като резерва и едва тогава получи дебют като титуляр.
"Отначало му беше трудно. Беше едно парижко дете, което се потопи в английска среда", спомня си Венгер. "Смяташе се за страхотен играч, което е присъщо на младите. Но му липсваше зрялост и физика. Никола често губеше топката и беше малко небрежен на терена".
В един момент в този ранен период Анелка даже се е отчаял и е започнал да си събира багажа, отказвайки да пътува за едно гостуване.
Венгер успял да го убеди, че си заслужава да се бори за мястото си.
Дебютът му в стартовите 11 дойде при шокираща загуба с 0:3 от Дарби Каунти, когато замести наказания Денис Бергкамп. Следващият му мач като титуляр мина много по-добре и французинът се разписа при 3:2 над другия претендент за титлата Манчестър Юнайтед.
Този директен двубой се оказа решаващ, тъй като накрая "топчиите" завършиха само на точка над Юнайтед и грабнаха титлата.
![](https://static.webcafe.bg/uploads/images/28/8928/208928/768x432.jpg?_=1598091398)
Младият талант трябваше да чака до Коледа, за да попадне отново сред титулярите, но когато Иън Райт се контузи и беше аут почти до края на сезона, Анелка стана първи избор на Венгер.
В същия сезон французинът спечели не само титлата, но и Купата на Англия, а през следващия запази титулярното си място в 34 от 38-те мача на тима в Премиър лийг.
Кампания 1998/99 беше мечтана за него и той наниза 17 гола в първенството, като наказа Манчестър Юнайтед и в двете дербита. Този път обаче беше ред на Арсенал да бъде огорченият от двата отбора и в края на сезона да остане втори само на точка зад конкурента си.
В онези години тактическите идеи на Венгер бяха изпреварили времето си и днес можем да ги оценим напълно.
Тогава схема с един нападател не беше толкова популярна във футбола, но мениджърът наложи именно нещо такова. Реално Арсенал играеше 4-2-3-1, която стана преобладаваща система във футбола години по-късно. Зад Анелка играеше Бергкамп, а по двете крила пробиваха Марк Овермарс и Рей Парлър.
Със стила си Анелка щеше да послужи за пример на фигури като Дидие Дрогба, Фернандо Торес и разбира се, Тиери Анри - човекът, привлечен да бъде директен наследник на Никола.
Анри беше взет, защото сънародникът му предпочете да приеме офертата на Реал Мадрид през лятото на 99-а.
"Артилеристите" не искаха да се разделят с Анелка, но той беше взел категорично решение.
Случаят не се размина без скандал и играчът даже посочи английската преса като причина да иска да напусне страната.
![](https://static.webcafe.bg/uploads/images/30/8930/208930/768x432.jpg?_=1598091400)
Трансферът в Реал обаче не се оказа добро решение. Анелка отиде на "Бернабеу" като един от най-блестящите таланти в световния футбол, но не успя да впечатли в Мадрид.
Статутът на звезда му тежеше, всяко негово действие се следеше зорко, а му се наложи и да чака близо половин година, докато открие головата си сметка.
Освен това затвърди образа си на скандалджия, когато в един момент отказа да тренира с Реал. Оттам кариерата му тръгна надолу и Анелка не успя да остави следа при завръщането си в ПСЖ.
После мина през Ливърпул, Манчестър Сити, Фенербахче и Болтън, но вече беше възприеман като бивш талант, разминал се с предварителните очаквания.
Едва когато отиде в Челси през 2008 г., десетилетие след дебюта си във Висшата лига, той отново заблестя на най-високо ниво.
Първият му сезон на "Стамфорд Бридж" завърши тъжно и французинът направи фаталния пропуск от дузпа във финала на Шампионската лига срещу Манчестър Юнайтед.
Но Анелка се завърна по-добър от всякога и спечели "Златната обувка" на Висшата лига в първия си пълен сезон с Челси. При "сините" остана още две години и половина, сформира паметно партньорство с Дидие Дрогба, спечели два пъти ФА Къп и веднъж титлата.
Може би именно това е върхът в неговата богата 19-годишна кариера. Но все пак, най-вълнуващ Никола Анелка беше през онези ранни години в Арсенал.
По-късно той призна, че никога не е трябвало да напуска "артилеристите" и че много обича клуба. Дали беше възможно кариерата му да продължи в големия Арсенал на Венгер и дали днес пред "Емирейтс" можеше да има негова статуя, вместо тази на Тиери Анри?
Едва ли.
Анелка си беше импулсивен и непостоянен, скандалите го следваха почти навсякъде и на него не можеше да се разчита в дълги периоди от време.
Но именно Арсенал го превърна в звезда - и именно при Арсен Венгер качествата му се проявиха така, както никъде другаде.