Джофри Баратеон (Game of Thrones)
Изигран от: Джак Глийсън
Още преди да наследи "баща" си Робърт на трона на Седемте кралства, Джофри е едно разглезено и изпълнено с омраза същество. Когато короната се озовава на главата му, това само засилва неговите садистични наклонности и премахва всички прегради. Думите и действията му достигат крайности - убива - чрез заповеди и собственоръчно, насилва и тормози физически и психически, проявява неуважение към всичко и всички. Дали защото майка му е и негова леля, а истинският му баща - негов чичо, но Джофри е чудовище с мазна муцуна, която в един момент вече нямаш търпение да видиш стегната от предсмъртен гърч.
Озвучен от: Джеръми Айрънс
Класическата анимация на "Дисни" чрез животни ни показа някои чисто човешки черти. Скар е завистливият брат на благородния крал на животните Муфаса. По-хилав и мрачен на вид лъв, който действа от сенките, плете интриги, а в един момент извършва братоубийство с цел да заеме мястото на Муфаса. На всичкото отгоре е заобиколен буквално от хиени, чудесна илюстрация на подлизурковците около властниците в истинския живот. Скар е пример за персонаж, който всички сме мразили като деца, но за съжаление като възрастни може би сме изпитали завистта и амбицията, които тровят съзнанието му.
Изигран от: Иън Макдърмид
Филмовият пример за издигането на един подъл и хитър политик, който постепенно концентрира властта в своите ръце. В началото на сагата виждаме Палпатин като сенатор, уж загрижен за планетата си, но постепенно дори най-близките около него осъзнават, че той е движен само от собствената си амбиция (звучи познато, нали?). Докато се вземат мерки, вече е късно - Палпатин създава изкуствена гражданска война, "убива" демокрацията, провъзгласява се за император, избива всички джедаи, лъже и мами дори дясната си ръка, а накрая се опитва да поквари дори последните рицари в Галактиката - първо Люк, после Рей. Доказателство, че не трябва да имаш вяра на скрити под качулка хора със сенки под очите и зле поддържани зъби, които те канят да се "присъединиш" към тях.
Изиграна от: Тилда Суинтън
Всеки владетел, който е докарал дългогодишна зима (но без Коледа) на поданиците си, е лош по подразбиране. Бялата вещица е направила точно това в измисленото кралство Нарния. Тя е узурпатор, който разчита на тайна полиция от вълци и на други зли същества, за да крепят властта ѝ. Сама си дава редица титли, което показва комплекс за малоценност. Нормално е всички с нетърпение да чакат сбъдването на пророчеството, което ще сложи край на управлението ѝ, нали така?
Изигран от: Никълъс Холт
Арогантен, самонадеян, живеещ в свой собствен свят и заслепен от собствената си власт. Такъв е Петър III - руският император от германски произход. Ненавиждан е не само от поданниците си, но и от собствената си съпругата. До такава степен, че в движение да влезе план за убийството му, което е най-ясният показател, че наистина си вбесил някои хора.
изигран от: Леонардо Ди Каприо
Във филма от 1998 г. Ди Каприо играе както протагониста, така и злодея, но тук ще се фокусираме върху втория. Неговият Луи XIV не е добър крал - войните му се изтощили Франция и народът гладува. Въпреки това монархът продължава със своите сексуални авантюри и военни планове. Има ли бунт, решението за него е едно - смърт за недоволните. И може би най-лошото в личен план - той държи собствения си брат като затворник на остров, с лице, скрито зад желязна маска.
Изиграна от: Емилия Кларк
В своите собствени очи, а и през тези на най-доверените си хора, Денерис е добър владетел. Тя освобождава роби, сваля от власт деспоти, готова е да помогне за общото благо. Проблемът е, че в основата на всичко това стои собственото ѝ желание за отмъщение, както и болезнената амбиция да си върне трона на Седемте кралства. В един момент това се превръща във водещо, а завистта към нейния съюзник, любовник и племенник (ех, връзките в Game of Thrones...) я озлобява - тя е огорчена от това, че е Джон Сноу е роден за лидер и хората го слушат, и започва да вижда в него конкуренция. Това помрача разсъдъка ѝ, което заедно с жаждата за мъст в крайна сметка я превръща в склонен към геноцид диктатор.
Изигран от: Патрик Макгуън
Отново монарх от екрана, базиран на реална историческа личност. Но докато историците имат смесени оценки за управлението на истинския английски крал Едуард I, филмът "Смело сърце" показва неговата по-тъмна страна. Нормално, с оглед на това, че там "добрите" са шотландците, които Едуард е твърдо решен да стъпче. Още в самото начало на филма виждаме неговата двулична природа, а с напредването на филма тя се затвърждава. За него дори преговорите са само средство за заблуда, за да постигне истинските си цели, а те, естествено, са запазване на властта.
Изигран от: Лий Пейс
Трандуил е владетел на елфическото кралство в гората Мраколес. В себе събира най-лошите черти на елфите, засилени неколкократно - той е арогантен и студен, държи се надменно дори с други елфи, а с представители на други раси може да е още по-груб. Стига, разбира се, те да не са фактор за постигане на целите му - тогава може да е ласкав и убедителен, но всичко това е една временна маска, изтъкана от лицемерие. Когато има опасност, предпочита да затвори границите на кралството си и да остави всички други да се оправят сами. На всичкото отгоре е и алчен, а ако съдим и по филмовата му версия - не особено разбиращ сина си баща.
Изигран от: Шон Конъри
Заглавието на филма от 1975 г., адаптация на разказа на Ръдиард Киплинг със същото име, доста ясно показва основния конфликт. Разказва се за двама британци, които се насочват към непозната държава Кафиристан с идеята да помогнат на местния владетел, а впоследствие да му отнемат властта. Първо предлагат услугите си на лидера на често нападано селище, а след като обучават хората му се впускат в битка с агресивните съседи. След като стрела улучва якето на единия британец - Дани Дравът, но не го ранява, местните решават, че той е бог. Поредица от обстоятелства водят до издигането му в крал. Властта опиянява "крал Дани", който заради богатството, статуса и плътските изкушения дори забравя за споразуменията с партньора си. Нещо, което приятелите никога не бива да правят! Но поне в случая с крал Дани всичко това има своите последствия.