Този минисериал се радва на сериозни похвали от критиката. Шоуто проследява корените на едно семейство от чернокожи в Америка чак до корените му в Гамбия, разказвайки грабваща история. От отвличането на млада бременна жена и докарването ѝ с робски кораб в Америка, през съдбата на детето ѝ в бурните времена на Гражданската война в САЩ, сблъсъците на неговите наследници с Ку-Клукс-Клан та до борбата за равни права.
Variety отличават "Корени" не само заради художествената стойност на сериала, но и заради факта, че дава път за поредица от различни други силни минисериали като "Шогун" и "Птиците умират сами". Рейтингите за онзи период показват, че над 100 млн. души са гледали "Корени", когато е бил излъчен през януари 1977 г.
Сериалът, който дава началото на специфичния жанр за млада и свободна жена, която живее, работи и обича в големия град. Мери Чичардс играе Мери Тайлър Мур - жена на 30 години, която се мести в Минеаполис, след като годежът ѝ се проваля. Там тя кандидатства за секретарка в местна телевизия, но на фона на движението за права на жените е взета като младши продуцент.
Това със сигурност не е първият сериал за група добри приятели, които живеят като съседи и споделят радостите и несгодите на живота в Манхатън, но със сигурност се превръща в сензация за времето си. Джери Зайнфелд е забавен, а отношенията му с близките му хора са изпълнени с пиперлив хумор и много любопитни моменти.
Идеята на "Зайнфелд" е да се превърне в "глас на разума" на фона на общата лудост, която обхваща света и Америка в този период. И предвид огромните рейтинги - до голяма степен успява.
Един от най-добрите и уважавани сериали на HBO, "Наркомрежа" разглежда как власт, медии, политика и подземният свят взаимодействат помежду си в град Балтимор. Всеки отделен сезон на шоуто засяга различни аспекти от тази фина мрежа от невидими за простото око зависимости - полиция и борба с трафика на наркотици, медии, пристанищни власти, политика.
По-интересното в случая е, че "Наркомрежа" е и един от първите сериали, които излизат извън рамката на "полицаите са добрите, престъпниците са лошите", показвайки една много по-нюансирана и реалистична картина.
Четири млади, свободни жени в Ню Йорк и как всяка от тях се опитва да жонглира с работата си, любовния си живот и всичко останало - "Сексът и градът" е от онези сериали, които имат наистина култов статут.
Шоуто е остроумно, в крак със своето време и успява да се превърне в продължение на години в своеобразна институция за това какво означава да си модерна жена.
Breaking Bad - историята за бедния учител по химия Уолтър Уайт, който постепенно се превръща в наркобарона на американския югозапад, се появява в период на огромен възход за телевизията. По онова време сериалите стават по-свободни, по-стойностни в творчески план, а според Variety спокойно може да се каже, че именно това шоу е върхът в този силен период за телевизията.
Breaking Bad е интелигентно написан, с великолепни и многопластови персонажи, които те вълнуват, дълго след като сериалът е свършил.
Първата анимация за връзрастни от този вид, която ще проправи след това пътя за множество подобни шоута, "Семейство Симпсън" е класика с иконичен статут. Нещо повече - малко други сериали имат толкова голямо влияние върху развитието на комедията, колкото "Семейство Симпсън".
Анимационната поредица стъпва върху утвърдения жанр на семейния ситком, който владее Америка в продължение на десетилетия, и го иронизира до степен в която днес едва ли има част от Земното кълбо, където да не знаят кой е Хоумър Симпсън.
Ултимативната история за антигерой от мафията, когото зрителите до самия край не могат да са сигурни дали харесват наистина. "Семейство Сопрано" не е просто сериал за мафията - той прави дисекция на това какво е да бъдеш гангстер и какво е да бъдеш мъж в среда на токсична мъжественост.
Този сериал печели зрителите с комбинацията между подземния свят и кротките предградия, престъпността и баналността в живота.
Добре дошли в привлекателния свят на рекламата в Америка през 60-те. През перспективата на главния герой - Дон Дрейпър - интелигентен, потаен и съвсем не най-добрия и морален човек на света, зрителите виждат как се оформят ключови събития от тази епоха като възхода на феминизма, смъртта на Мерилин Монро, убийствата на братята Кенеди и други.
Това е сериал за културното израстване на Америка през втората половина на XX век и това е една от причините Variety да го постави толкова напред.
Култов и наистина разпознаваем за американската публика, "Обичам Луси" е комедиен сериал за опитите на една млада жена и нейния съпруг да успеят в шоубизнеса. Луси Родригес може и да няма никакъв талант, но за сметка на това има огромна амбиция и е достатъчно наивна, за да вярва неотменно в успеха си.
Нейните опити да пробие на сцената почти винаги завършват катастрофално и с много смях, но от гледна точка на онези времена, това превръща актрисата Люсил Бол в главната роля една от малкото жени, които имат истинско влияние в развлекателната индустрия.