1986 г. - Талисманчето на Мондиал 1986-а се казваше Пике и беше лютиво мексиканско чили чушле. С големи мустаци, както подобава на мексиканец! Един от най-готините в галерията...
1966 г. - Лъвчето Уили сложи началото на една от най-чаровните традиции на световните първенства.
Типичен символ на Великобритания, то носи екипче с надпис World cup и става символ на 60-те години във футбола.
1970 г. - Хуанито е симпатичен мексикански малчуган в зеления екип на националния тим и сомбреро на главата.
Стана още по-голям хит заради небрежно показващото се коремче над гащетата - не е точно типичният футболист...
1974 г. - Тип и Тап са двама типични германски младежи, пресъздадени дори с червените им бузки и щръкнали коси. На екипа на левия пише WM (Световно първенство), а на десния - годината 1974-а.
1978 г. - Гаучито е аржентински полуфутболист, полуинчас - запалянко, който носи шапка на фен и тромба в ръката. Целият в синьо и бяло, като екипа на аржентинците, Гаучито се оказа последното човече - талисман.
1982 г. - Наранито - Мондиал 1982 г. беляза старта на талисманчета, които не са нито хора, нито животни. Това е портокал, или дори мандаринка... И двата плода са отглеждани масово в Испания. Усмивката му и веещата се дръжка над "главата" го направиха страхотен хит.
1990 г. - С тяло, подобно на Змията на Рубик, в цветовете на Италия и с име, което означава "здравей" и "довиждане", Чао бе определено най-странният талисман до този момент.
1994 г. - Животното се завърна! Кученцето Страйкър, което на английски значи нападател, оцвети световното в Щатите през 1994-а. Радващото за нас като българи бе, че най-добрият "страйкър" на турнира бе българин - Христо Стоичков с 6 гола.
1998 г. - Фуутикс е наперен петел, прозаично и типично за френския мондиал. Най-типичното и близко до ума талисманче в историята - с име от Футбол и екип и вид, който се асоциира с Франция.
2002 г. - Какво са те? Така питаха световните медии, когато Ато, Каз и Ник бяха представени като талисмани на световното в Япония и Южна Корея. Те са... някакви предшественици на Аватар, ако имате такова въображение. Цялото световно бе странно, което е нормално за първи турнир в Азия.
2006 г. - Голео - едно напълно нормално и просто име за нещо толкова стриктно организирано и ясно като Мондиал в Германия. Лъвчето държи рекорда за най-сериозни продажби на сувенири с него по света.
2010 г. - Закуми е леопардче, симпатично и леко дяволито гледащо изпод перчема, държащо топка. Името му идва от ZA (Южна Африка, както местните си я наричат) и куми, което значи 10 на едно от наречията на хората в страната. "ЮАР 10" с други думи.
2014 г. - Фулеко също стана много популярен, макар да накара мнозина да повдигнат вежди. Той е броненосец, каквито живеят само в Бразилия и са в списъка със застрашени видове. Политическо, социално послание... Освен очевидно футболното.
Емблемата на световното в Русия бе приета добре. Чакаме резултатите от обявения конкурс за талисман.
Ето ги талисманите - пълната им колекция в един кадър.