Три от три за Трентино в Шампионската лига

Радостин Стойчев и Трентино спечелиха за трети пореден път волейболната Шампионска лига Снимка: cev.lu
Четиримата българи в Трентино - Цветан Соколов, Валентин Братоев, Матей Казийски и Радоситн Стойчев с трофея от Шампионската лига Снимка: cev.lu
Матей Казийски взе и индивидуална награда - за най-добър нападател Снимка: cev.lu
Матей Казийски взе и индивидуална награда - за най-добър нападател

Волейболистите на италианския Трентино БетКлик, чийто треньор е селекционерът на България Радостин Стойчев, спечелиха за трети пореден път европейската Шампионска лига. На финала в Болцано Трентино би с 3:1 руския Зенит (Казан).

Българинът Матей Казийски, който е и капитан на Трентино БетКлик, стана най-резултатен за победителите с 19 точки. Османи Хуанторена и Ян Щокр добавиха по 15 точки за успеха. Националът Цецо Соколов който влизаше няколко пъти като резерва се отчете с 2 точки. Третият наш национал, който носи екипа на Трентино - Валентин Братоев не се появи на терена. За Зенит Максим Михайлов завърши със 17 точки.

С успеха тимът на Радостин Стойчев се изравни с руския ЦСКА (Москва) и италианския Модена, които също имат по три последователни титли.

Това бе финал №12 за Трентино в историята им. Италианският тим е спечелил седем и е загубил пет от споровете за различните трофеи. Тимът е двукратен световен клубен шампион, трикратен европейски първенец, по веднъж е печелил шампионската титла и купата на Италия.

На три пъти Трентино БетКлик загуби от Кунео в спор за шампионската титла, Купата и Суперкупата на Италия. През 2009 г. тимът на Радостин Стойчев и Матей Казийски отстъпи шампионската титла в Италия на Пиаченца, а през 2008 г. не успя да спечели Суперкупата срещу Лубе Банка Мачерата.

Бронзовите медали от тазгодишната Шампионска лига заслужи Динамо (Москва). Руснаците биха с 3:1 Ястржембски (Вегел, Полша).