България отстъпи на Япония в маратонски тайбрек

България изпусна своите шансове срещу Япония и загуби, макар че се бори до последно Снимка: LAP.bg

Българските волейболни национали загубиха от Япония с 2:3 гейма (25:22, 19:25, 25:16, 19:25, 19:21) в зала "Конгресна" във Варна.

Вторият пореден мач на националите от турнира пред собствена публика завърши с поражение, след като вчера също в пет гейма успяхме да надделеем над Австралия.

Днес отново се получи равностоен и непредсказуем мач, решен от маратонски тайбрек, през който България отрази няколко мачбола на японците, но не успя да се възползва от своите шансове.

Първият гейм вървеше точка за точка и дълго никой от двата тима не можеше да вземе по-сериозно предимство. В края обаче България записа няколко поредни точки и стигна до геймбол при 24:21. Японците го отразиха, но после Онодера сгреши сервиса и "трикольорите" поведоха в геймовете.

Във втората част гостите дръпнаха с 3:0, но България обърна и водеше с точка при първото техническо прекъсване. Тогава обаче Япония записа 4 поредни точки и взе инициативата в гейма. Стигна се до 18:12 за нашия противник, преди България също да направи добра серия и да съкрати разликата само на точка за 18:19. Япония обаче завърши уверено гейма и натрупа нова преднина, за да затвори частта на 19.

За началото на третия гейм Силвано Пранди направи цели пет смени в нашия отбор. Промяната даде резултат и България постепенно натрупа предимство от 4-5 т., което ставаше все по-убедително. Накрая японците съвсем изостанаха и отстъпиха гейма едва на 16 - 2:1 за България.

В четвъртия гейм обаче гостите натрупаха голяма преднина след първото техническо прекъсване.

Те поведоха с 14:8 след много силна серия от сервиси на Нишида. Това фактически реши гейма и нашите така и не успяха да наваксат до края му. Грешка от сервис на Тодор Скримов приключи частта при 19:25 и така всичко трябваше да се реши в тайбрек.

Той започна много оспорвано и до 8:8 вървеше точка за точка. Япония успя да стигне до 11:9, а после две грешки в атака на нашите докараха резултата до 13:10 за гостите.

Първият им мачбол при 14:11 беше отразен с атака през центъра на Теодор Тодоров, после блокадата ни заработи, за да намалим до 13:14. Тогава и японците сгрешиха с докосване на мрежата и резултатът стана равен.

България също стигна до мачбол при 16:15, но грешка на Пенчев при сервиса не ни даде възможност да го използваме. Надиграването продължи точка за точка до 20:19 за Япония, когато съперникът най-сетне оползотвори своя мачбол и взе двубоя.

Това е пета загуба за националите в тазгодишната Лига на нациите. България е на 12-о място в класирането на турнира с 8 т. и утре се изправя срещу Италия.