Руската плувкиня Юлия Ефимова отново използва термина Студена война за участието си на олимпийските игри. В басейна на Рио Ефимова бе освирквана от публиката, след което дойде и скандалът с американката Лили Кинг.
В интервю за sports.ru Ефимова разказа какво е било чувството за нея на Рио 2016.
„Не мога да опиша какво чувствах преди началото. Бях под постоянно напрежение от февруари насам – дали ще ми позволят да се състезавам, дали няма. Когато летях от Маями за Рио едва сдържах сълзите си. Рио е най-неприятният момент в живота ми. Опитвах се да се дистанцирам от всичко, но все пак това повлия на резултатите ми.
Подкрепата на феновете ме държеше. Получих стотици съобщения в социалните мрежи. Не се интересувах нито какво казват съперничките ми, нито какво пишат журналистите.
Беше война. Студена война. Русия беше на мушката. (Постъпката на Лили Кинг) беше неспортсменска. Но аз не мога да й се сърдя. Не съм злопаметен човек. В много спортове е прието подобно поведение, като в бокса например, но не и в плуването.
Въпреки всичко, съм доволна от резултатите си. Рио ми хареса, но там имаше много проблеми. Знам, че на много спортисти стаите им са били обрани. Затова трябваше да носим медалите със себе си – от страх да не откраднат и тях. (Ефимова спечели два сребърни медала – на 100 и 200 м гръб).”
Юлия Ефимова от 18-годишна тренира в САЩ, но не знае дали и за в бъдеще ще е така:
„Това е дълга история. На 16 мислех да се откажа от плуването. Баща ми ме убеди да продължа и плувах още две години. Но отново се появиха болките в гърба. Тогава реших, че трябва да променя нещо. Не можех да стоя повече в Русия, този треньор нямаше какво повече да направи за мен. Знаех, че имам няколко възможности, сред които да отида в Европа или Австралия. Но тогава писах на треньор Дейвид Сало от САЩ. Познавах го, знаех кой е и с кого работи. Но сега не знам дали ще продължа в САЩ. Той вече няма право да тренира и групата му се разпадна.”
Към Юлия вече има предложения от Gazprom и Savings Bank, които да спонсорират евентуален неин проект със собствена тренировъчна база. Ефимова обаче не е убедена, че тренировките в Русия са най-добрата идея.
„Това, което ми помогна преди Олимпиадата, бе, че ми бяха правени много антидопингови проби, и то не в Русия. Може би, ако започна да тренирам тук, отново ще ми кажат: „Не можеш да участваш на Световното първенство, защото не са ти правени достатъчно проби.” Мислех, че след олимпийските игри всичко това ще спре, но виждате какво се случи на параолимпиадата (нито един руски параолимпиец не бе допуснат до участие в Рио – бел. ред.). Мисля, че на предстоящата зимна олимпиада натискът ще бъде още по-голям.”
„След всички тези думи може и да ви изглежда, че след Олимпиадата влизам с нежелание в басейна. Но след като си почина, искам да подобрявам представянето си, да продължавам да се състезавам и да се доказвам”, добави 24-годишната Ефимова.
Вижте повече в галерията.