Те са силни, първични и безмилостни. За тях боят е живот, но също така и изключителна опасност. Кечистите умират по-млади в сравнение с останалите професионални спортисти, включително бруталните им колеги по американски футбол, а за обикновените хора изобщо да не говорим.
Кечистите от 70-те и 80-те години на миналия век бяха досущ като рок звезди, но животът им престана да бъде интересен, след като слязоха от ринга. Те обаче продължиха да живеят разточително, най-вече за собственото си здраве. На практика никой не поддържа статистика или архив от данни за случилото се с тях, докато "развлекателният спорт" се превърна в чудовищно успешна индустрия.
Тази порода шоумени на грубата сила е изключително уязвима за сърдечносъдови заболявания.
Мистър Пърфект (Кърт Хениг) и Роди Пайпър ("Rowdy" Roddy Piper) са известни имена от близкото минало, които си извоюваха статут на суперзвезди в кеча - и спортисти, и актьори едновременно. Също както тях, и The Ultimate Warrior почина неочаквано на сравнително млада възраст.
Мистър Пърфект бе повален през 2003-та година от фатално предозиране с кокаин, на 44-годишна възраст. Баща му Лари "The Axe" Хениг, също кечист, по-късно заяви, че Мистър Пърфект е бил силно зависим от наркотици и болкоуспокоителни. The Ultimate Warrior почина миналата година от сърдечен удар, на 54-годишна възраст.
Роди Пайпър се спомина на 31 юли тази година от инфаркт, беше на 61 години. Самият той не криеше, че е взимал стероиди и кокаин в активната си спортна кариера, а също така е бил силно зависим от алкохола.
Преждевременната смъртност сред кечистите изглежда лесно обяснима заради нечовешките натоварвания, стреса и употребата на химически вещества и наркотици.
През 2010 година, например, смъртността сред бившите кечисти между 50- и 55-годишна възраст е 20 на сто, докато при оттеглилите се състезатели по американски футбол на същата възраст тя е едва 4 на сто.
Американският футбол също е нечовешки спорт, с огромно натоварване и почти военна подготовка, но специализираният журналист Ерик Коен обяснява голямата разлика: „В професионалната борба няма сезони, няма лятна ваканция. Ако един състезател по американски футбол има 16 мача на сезон, например, и има няколко месеца почивка, то кечистите могат да бъдат на ринга 5 - 6 пъти в седмицата".
Злоупотребата със забранени субстанции е проблем, който отдавна тревожи WWE - Световната федерация по кеч. Оттам признават, че „културата" и „начинът на живот" на техните бивши служители допринасят за проблемите им след това, особено за здравословното им състояние.
Само преди десетина година обаче федерация попадна в огромен скандал, след като нейни служители разкриха, че са принуждавани да вземат допинг и се оплакаха също така от сексуални посегателства.
Според WWE сегашните кечисти имат по-висока лична отговорност и не си позволяват такова самоунищожително поведение, най-малкото защото редовно се подлагат на допинг тестове и изследвания за дрога.
Звучи нормално за частна компания, която има годишен оборот от 480 милиона долара, нали така?
WWЕ, която предпочита да нарича кеча „развлекателен спорт", създаде специална програма за млади таланти, която освен физическата подготовка, залага много на здравословния начин на живот на бъдещите звезди на ринга.
В момента няма кечисти, които умират под 30-годишна възраст, ако не изключим скорошния такъв случай на ринг в Мексико, но случаи като Мистър Пърфект напомнят за мрачното минало на Световната федерация по кеч, когато шеметните печалби замъгляваха здравия разум.