От седмица-две на доста места в София изникнаха масички за събиране на подписи. Първото, което се вижда, е българското знаме и човек в началото решава, че това е поредната инициатива срещу новините на турски или нещо подобно.
Приближавайки се, откриваш, че става въпрос за друго, също толкова нелепо начинание - референдум за съдбата на АЕЦ "Белене", организиран от БСП. До момента са събрани 361 000 подписа. При 500 хиляди валидни подписа по закон Народното събрание трябва да гласува дали да насрочи референдум.
В Webcafe обикновено сме силно критични към действията на ГЕРБ (не тенденциозно, ами просто защото създаването на сайта съвпадна с периода на тяхната власт и бихме критикували всяко правителство, когато се дъни), но отказът от авантюрата с Втора атомна бе ход, който категорично подкрепяме.
Премиерът Борисов и неговият екип проявиха мъжеството да се откъснат от паяжината на руските интереси, в която бяха оплетени от президента Първанов и предишния кабинет на Станишев, и разума да се опитат да ограничат чисто финансовите загуби, излизайки от играта, преди те да са станали още по-огромни.
Сега обаче партията-столетница прави опит да се ре(х)абилитира, година преди изборите, хващайки се за лесната теза за евтината и безопасна ядрена енергия, която се пробутва от дълги години на българския народ.
Навремето от ВМРО правеха шествия в защита на блоковете от АЕЦ Козлодуй, които злият Европейски съюз искал да затворим. Явно и на тях не им дошъл акълът, че ядрените електроцентрали не са непременно нещо, с което национално да се гордеем, защото също събират подписи сега.
Съдейки по настоящата им несъществена роля в родната политика обаче, поне може да сме оптимисти, че "мирният атом" няма да е това, което ще вдигне за нов живот БСП и традиционната й външнополитическа ориентация.
Както и да е, хората си търсят кауза и ако намерят последователи, халал да им е, но това, което не бива да им прощаваме, е днешната "Разходка до Орлов мост".
Възползвайки се от славата на това място в центъра на София, станало символ на протестите срещу Закона за горите и в крайна сметка срещу политическо-икономическата олигархия в България, игнорираща гласа на гражданите, "червените" искат да откраднат за себе си част от неговата магия, събирайки се точно там за своята кампания.
А това е недопустимо, защото те са не само част от статуквото, макар и в момента в опозиция, но и негови създатели.
Нещо повече, именно на Орлов мост бяха и протестите преди няколко години по време на посещението на дошлия да подпише договора за АЕЦ Белене и Бургас - Александруполис Владимир Путин по време на Тройната коалиция.
Орлов мост, както го възприемаме в последния месец, е всичко, което не е БСП. Ясно е, че за да си в политиката, трябва да притежаваш доза нахалство. Но и то си има граници.