Петра Квитова е кралицата на "Уимбълдън"

Мощната чехкиня не остави шансове на Шарапова и вдигна първата си титла от Големия шлем Снимка: Getty Images

Петра Квитова (Чехия) е тазгодишната победителка в най-стария турнир по тенис в света "Уимбълдън". На финала тя успя да се наложи за час и 22 минути с 6:3, 6:4 над Мария Шарапова, която до този момент нямаше загубен сет.

Квитова бе тенисистката, която застана на пътя на нашата Цветана Пиронкова в четвъртфиналната фаза, като я би с 2:1 сета. Пловдивчанката пък бе тази, която даде най-сериозен отпор на мощната чехкиня.

Мачът започна с размяна на пробиви, след което Квитова и Шарапова спечелиха своите подавания. При 3:2 за чехкинята Мария загуби за втори път своето подаване, който в крайна сметка се оказа решаващ за първия сет.

Втората част стартира с нов пробив за Квитова, след което резултатът стана 2:0 в нейна полза. Шарапова съхрани интригата във финала, като успя да изравни.

След последвалата нова размяна на пробиви Квитова излезе с едни гърди напред и поведе с 5:3. Рускинята намали своя пасив, но бе безпомощна в оказалия се последен гейм в мача, приключил на нула и след ас на победителката.

Това е първа титла за Петра Квитова на турнир от Големия шлем. От своя страна Шарапова вече е печелила "кралската надпревара", като през 2004 г., когато е била едва на 17, сломява съпротивата на Серина Уилямс.

Финалът при мъжете между новия номер 1 в света Новак Джокович и Рафаел Надал е утре от 16:00 часа българско време.