Моуриньо се предаде, в Барселона остават предпазливи

Спортинг (Хихон) успя да нанесе първа загуба на Реал (Мадрид) на "Сантяго Бернабеу" Снимка: getty images

Треньорът на Реал (Мадрид) Жозе Моуриньо почти се отказа от битката за титлата в Испания след като след изиграването на срещите на неговия тим и Барселона от 30-ия кръг разликата на върха в класирането набъбна на осем точки. Късно снощи Реал изненадващо падна с 0:1 като домакин от Спортинг (Хихон). Няколко часа по-късно Барселона би с 1:0 Виляреал като гост.

Успехът на Спортинг (Хихон) донесе Мигел де лас Куевас в 78-та минута. Гол на Рикардо Карвальо пък бе отменен в началото на срещата, след като реферът прецени, че преди центрирането на Раул Албиол топката е напуснала очертанията на терена.

Поражението е първо за Реал (Мадрид) на собствения му стадион от началото на сезона. До този момент тимът на Жозе Моуриньо нямаше дори равенство като домакин и бе спечелил 42 от 42 възможни точки. Серията без загуба у дома продължи точно 356 дни. Това е едва седмият гол, който Реал (Мадрид) получава като домакин. Нападателите на „белите" пък са отбелязали 46 гола у дома.

Общо за Реал това е третото поражение в Ла Лига този сезон след тези от Барселона и Осасуна. Първи минути за тима след четиримесечно лечение на контузия и претърпяна операция записа Гонсало Игуаин. Аржентинецът се появи в игра в 57-та минута. Тимът на Жозе Моуриньо обаче не успя да се справи с отсъствието на Карим Бензема, Кристиано Роналдо и Марсело, които са извън терена заради травми.

"Математиката казва, че Примера още не е загубена. Титлата на практика обаче е невъзможна. Знаехме възможностите си. Играчите ни са капнали от умора. Ако искахме да завърши 0:0, щяхме да го направим. Тръгнахме обаче напред. Ако това беше мачът с Тотнъм, 0:0 би бил добър резултат за нас. В Примера обаче не е", анализира Моуриньо.

Успехът на Барселона срещу Виляреал пък донесе защитникът Жерар Пике. Той се разписа в 67-та минута след перфектно центриране на Дани Алвеш от корнер и добър пас на Серхио Бускетс с глава. За бранителя това е второ попадение през този сезон в шампионата, той вкара и срещу Атлетико (Мадрид). Заради преумора от пътуването до САЩ за контролите с Аржентина на резервната скамейка остана суперзвездата Лионел Меси. Той се появи в игра в началото на второто полувреме.

В края на срещата Дани Алвеш, Виктор Валдес и Серхио Бускетс си изпросиха жълти картони и ще пропуснат следващия мач на Барселона срещу Алмерия. Тримата бяха на едно предупреждение от дисквалификация и предпочетоха да останат извън състава именно за домакинската среща след седмица вместо за дербито с Реал (Мадрид).

„Направихме много важна крачка към титлата, но все още има осем кръг да края на първенството и твърде много точки за печелене. Независимо с какъв състав играем трябва да поддържаме нивото си и затова трябва да сме горди от този мач с Виляреал.

Изненадан съм от поражението на Реал, особено у дома. Наясно сме обаче че каквото и да се говори в първенството лесни съперници няма. Може да се случи да загубиш от всеки, явно именно това е станало с Реал", коментира голмайсторът на Барселона Жерар Пике след двубоя на „Ел Мадригал"