Десетте най-велики победи на Левски над ЦСКА

"Кървавият" гол на Гонзо през 2000 г.
Информационното табло на легендарния мач на 17 ноември 1968 г.
Челната страница на вестник "Старт" след великия за сините привърженици 23 септември 1994 г.
Двама от големите любимци на агитките в дербито - Методи Деянов и Александър Александров-Кривия, който вероятно отново ще излезе срещу ЦСКА
Подобни батални сцени не са рядкост в дербито Снимка: trud.bg
Подобни батални сцени не са рядкост в дербито
Сърцатият сръбски защитник на Левски Далибор Драгич има своята следа в историята на дербито Снимка: trud.bg

15 юли 1962 г.

Левски побеждава с 6:3, като за първи път един играч (Димитър Йорданов от Левски) бележи 4 гола в един мач между двата отбора. Мачът е в последния кръг, като ЦСКА предсрочно си е осигурил шампионската титла.

17 ноември 1968 г.

Левски разгромява армейците със 7:2 и това е един от митологичните мачове между двата отбора. Легендарният Георги Аспарухов  - Гунди постига хеттрик, а Янко Кирилов бележи два пъти. В този момент ЦСКА е уверен лидер в класирането, а Левски е в криза и на няколко точки зад съперника. Оттогава датира клишето, че в дербито няма фаворит, независимо от моментната форма.

7 юли 1970 г.

Левски побеждава с 5:2, като Никола Котков бележи 4 гола само за 37 минути през първото полувреме.  Победата донася титла, която е последната в живота на великите Аспарухов и Котков.

8 май 1993 г.

За трети път в историята Левски прави пълен обрат и узаконява титлата си, след като губи с 0:2, за да спечели в края с 3:2. Любимецът на синята агитка Божидар Искренов-Гибона излиза с фланелката на ЦСКА, но след като пропуска от чисто положение да направи 3:1 в края на първото полувреме е заменен на почивката. Обратът осъществяват Пламен Гетов с два гола и Наско Сираков с един.

Агитката започва да пее песента „Хей, чуй, ЦСКА! От 2:0 - 3:2!". Вероятно всеки левскар е изричал поне два пъти през живота си фразата „По-спокоен съм, че ще бием, когато ни водят с два гола, отколкото с един". Предишните случаи са през 1976 и 1988 г.

23 септември 1994 г.

Левски постига абсолютния рекорд от шест гола разлика, печелейки дербито със 7:1, а Наско Сираков бележи 4 гола. Резултата е открит от Илиян Илиев с красива задна ножица, а единственото попадение за „червените" е дело на бившия левскар Петър Михтарски, който в края на кариерата си отново ще се завърне в Левски. Парадоксално другият най-добър играч за ЦСКА в мача е вратарят Румен Ненов, който отървава отбора си от двуцифрен резултат.

17 април 1996 г.

Левски подобрява рекорда си за обрат, печелейки мача с 4:2, след като губи с 0:2, при това на стадион „Българска армия". Георги Георгиев не успява да направи 3:0 от дузпа и в края на първата част Владимир Йонков също от наказателен удар намалява на 1:2. През второто полувреме Илиян Симеонов, Тодор Зайцев и Мариян Христов довършват противника, класирайки Левски на финал за Купата.

Същият мач е и рекордна девета поред победа за Левски в дербито!

13 май 1998 г.

На финала за Купата на България на Левски разгромява ЦСКА с 5:0 навръх техния 50-годишен юбилей, като ги поздравява с по един гол за всяко десетилетие. Това е най-големият резултат между двата отбора във финален мач.

ЦСКА се класира служебно, след като победилият ги на полуфинала отбор на Литекс е дисквалифициран заради нередовен състезател. В състава на „червените" е завърналият се Емил Костадинов, а самият Христо Стоичков е на резервната скамейка. При резултат 3:0 той напуска вбесен стадиона и едва не се сбива със зрител.

13 май 2000 г.

След напускането на Любко Петрович под ръководството на Димитър Димитров-Херо Левски пропилява аванса си пред ЦСКА след равенства с Локомотив (София), Беласица и Литекс и загуба с 2:3 от Миньор в Перник.Така преди „вечното дерби" „армейците" получават възможност да се върнат в играта, защото са само на две точки от върха.

ЦСКА са по-активни в мача и защитникът на Левски Бисер Иванов си отбелязва автогол, който обаче е скандално отменен от съдията Атанас Узунов заради... засада.

Централният нападател Георги Иванов е ударен в главата и лекарският екип на „сините" му поставя превръзка тип „Рамбо", която бързо се напоява с кръв. Въпреки това в 90-ата мин. Гонзо бележи с глава гол, който влиза в историята като „кървавия" и донася титлата, а авторът му завинаги става идол на синята агитка.

16 април 2003 г.

ЦСКА води убедително в първенството и на полуфинал за Купата тотално надиграва Левски на своя стадион „Българска армия". Въпреки това „сините" печелят в последната минута при единственото си положение след контраатака с гол с глава на еквадорския ляв защитник Мануел Мендоса, който е висок малко повече от 1.60 м.

24 април 2004 г.

ЦСКА води спокойно на „Българска армия" до 85-ата мин., когато нигериецът Омониго Темиле изравнява резултата. В крайна сметка Левски дори успява да победи с гол на Георги Чиликов в добавеното време, като това е най-късният обрат в историята.