Несъмнено най-страхотната история на падение и възход в света на футбола от ХХI век е възраждането на славния някога Уимбълдън.
След като през 2002 г. култовият клуб се премести в градчето Милтън Кийнс на 90 км от Лондон, а през 2004 г. бе прекръстен на Милтън Кийнс Донс, на практика бе сложен край на една 115-годишна традиция.
Още през 2002 привържениците на старите „донове", които отказаха да се примирят с предислокацията на любимия си клуб, създадоха АФК Уимбълдън, започнал от най-ниските нива на английския футбол. Междувременно те успяха и да се преборят за статута на правоприемник на основания през 1889 г. Уимбълдън.
Така след осем сезона от основаването си, в които постигна пет (!) промоции, новата „луда банда" отново е в професионалния футбол, след като в събота надделя след нулево равенство и дузпи във финалния плейоф за промоция в Лига 2 над друг славен тим от близкото минало - Лутън.
„Те започнаха наново от абсолютното нищо. Без стадион, без тренировъчна база, без пари. Просто бяха 3500 привърженици, които искрено обичаха Уимбълдън", казва сегашният мениджър на клуба Тери Браун, постигнал историческото завръщане във Футболната лига на Англия.
„Решението на Футболната асоциация да позволи на собствениците на клуба да го преместят по този начин бе скандално и не беше в интерес на футбола. Но ние им се надсмяхме с успехите си", каза още той.
През 2002 г., когато АФК Уимбълдън трябваше да започне участието си в аматьорската Лига на смесените графства (Combined Counties Football League), включваща района около Лондон, клубът набра футболисти чрез открити тридневни проби, провеждани на поляните, известни като Уимбълдън Комънс.
В първия си мач, който бе приятелска среща със Сътън Юнайтед, новосъздаденият клуб падна с 0:4 пред 4657 зрители - поне два пъти повече от средната посещаемост на официалния Уимбълдън в Милтън Кийнс на мачовете му от тогавашната Първа дивизия!
Сред първите играчи на АФК бяха Майкъл Харви от хип-хоп бандата So Solid Crew и авторът на първия гол за отбора - разследващият журналист от таблоида „News of the World" Глен Мълкеър "Спусъка", който по-късно влезе в затвора за незаконно подслушване на телефони.
Така за някакви си седем години съществуване като на шега съвременният вариант на прочутата „Луда банда" изкачи четири дивизии на английския футбол и през 2009 г. достигна до Националната конференция - най-високото ниво на аматьорския футбол в Англия. Последваха още два сезона и промоцията в Лига 2 стана факт!
В момента отборът на Тери Браун е съставен предимно от млади момчета на двайсетина години, водени от опитния капитан Дани Кедуел, който е и голмайстор на отбора.
„В момента те са абсолютно влюбени в това, което правят. Проблемът ми на тренировките не е как да ги накарам да се раздават изцяло, а обратното - да го дават по-леко. Те са млади, талантливи и играят без страх!", радва се на отбора си мениджърът.
21-годишният вратар Себ Браун, който е национал от „С" отбора на Англия, олицетворява приемствеността между славната традиция на „Лудата банда" и днешният Уимбълдън. Младежът се шегува, че е рожба на финала за Купата през 1988, чието спечелване е най-големият успех в историята на клуба. Баща му и майка му са били на стадиона в този славен ден, когато Дейв Безънт, Вини Джоунс, Джон Фашаню, Лори Санчес и компания победиха Ливърпул с 1:0 и според него е напълно възможно да е бил заченат именно в тази вечер.
Президент на АФК Уимбълдън е Ерик Самуелсън, който е на тази длъжност от самото начало и върши работата си срещу символично възнаграждение - една гвинея (златна монета, използвана в Англия до 1816 г.) на година! „Просто гвинея звучи по-готино от паунд", обяснява Самуелсън.
Той говори със страст за възкресението на любимия си клуб, на който цял живот е бил фен, а сега го ръководи... „Мотивацията ми от самото начало бе да поправя сторената неправда. Винаги когато си измъчван от подобно чувство за несправедливост, трябва да канализираш енергията си в нещо позитивно. Аз мисля, че ние възстановихме справедливостта в събота"!