Само две точки за България в Световната лига

България ще се бори до последно за своето място на финалите в Полша Снимка: fivb.org
България ще се бори до последно за своето място на финалите в Полша

Мъжкият ни национален отбор по волейбол спечели само две точки във втория си мач срещу Япония този уикенд от Световната лига.

Нашите се наложиха трудно с 3:2 гейма в Двореца на културата и спорта във Варна и въпреки успеха намалиха сериозно шансовете си за класиране на финалите в Полша след десетина дни.

За там се класират четирите победители в групите, както и четирите втори отбора, в случай че домакинът Полша завърши на някое от двете челни места в своята група "А". Това обаче ще стане изключително трудно след "изненадващата" загуба на Бразилия от САЩ тази нощ.

Ако американците, които в последните си два мача ще имат лесната задача да бъдат домакини на пълния аутсайдер и непознаващ вкуса на победата до момента Пуерто Рико, завършат втори, то за финалната осмица ще се класират трите най-добри подгласници в групите.

Към този момент и преди изиграването на последните мачове във всички групи се класираме за Полша, тъй като поляците са все още втори.

Имайки предвид обаче, че в последните си два мача ще домакинстват на Бразилия и много трудно биха постигнали общо 6 точки, за да запазят своето място, то ще трябва да разчитаме преди всичко на чудо срещу Русия, като се надяваме селекционерът Владимир Алекно да не пусне в игра голяма част от своите основни волейболисти.

Другият вариант е Сърбия да загуби точки при двете си домакинства на лидера в група "C" Аржентина, или Куба да направи същото при гостуванията си на Италия.

Двубоите на нашите с Русия са в четвъртък и петък от 18:00 часа във Варна.

Ето какво каза селекционерът Радостин Стойчев пред камерата на БНТ1 веднага след края на мача с японците:

"Играем слабо. Това обяснява играта ни на приливи и отливи, която показваме. Разочарован съм от отношението на Матей към мача. Това го казах и на него. Не казвам, че само той е виновен за загубата. Когато падаме, всички сме виновни. А щом не можем да победим убедително, най-виновен мисля, че съм аз. Жалко е, защото този мач трябваше да го спечелим чисто. Очевидно не можем да разпознаем важните ситуациите, като тези във втория гейм, и това ни изяжда главата. Когато другият отбор започне да играе повече и да бъде по-концентриран, ние сме в огромно затруднение. Не можем да говорим за отстъпление. Продължаваме да се борим, но задачата ни става по-трудна. От някои играчи съм много доволен, но за следващите мачове ще трябва всички да покажат много по-високо ниво на игра."