Кралска надпревара

В понеделник в югозападната част на английската столица Лондон стартира 125-то издание на най-стария тенис турнир в света - "Уимбълдън". От 1925 г. насам той е част от най-престижните турнири в света на тениса - Големия шлем.

Дали заради дългогодишните си традиции, които и до този момент са се запазили почти непроменени или по друга причина не е ясно, но за всички съвременни тенисисти "Уимбълдън" си остава сърцето на тениса. Дори да не спечелиш друга надпревара и да не стигнеш до челото на ранглистата, ако си успял да триумфираш на зеления корт в югозападен Лондон вече си постигнал успех в спорта.

От 1877 г. до днес "Уимбълдън" започва винаги по едно и също време - шест седмици преди първия понеделник на август и продължава точно две седмици, освен ако програмата не се е забавила заради валежи. Състезателите винаги трябва да са облечени в бяло. Изключения не се допускат нито за мъжете, нито за жените.

Сред тенисистите, опитали да разчупят модата на корта е и шесткратната шампионка Сюзан Ленглен. Легендарната французойка реже спортната си рокля почти до коляното и маха ръкавите. Това е окачествено като скандал, защото до този момент етикетът е повелявал да не се вижда никаква част от тялото на дамата. Ленглен се защитава, че нейният нов екип й позволява по-свободни движения по корта. Тя няма загуба на тревата в Лондон.

През 1926 година Кралица Мери се бави демонстративно, за да не гледа „разголената" Сюзан. Британската кралица закъснява и повече от час за финала и той не може да започне. Изнервената и засегната французойка напуска, обижда монархията и никога повече не се връща на Уимбълдън. Ленглен е бивша балерина, която често се стимулира преди мачовете си и между сетовете с чашка коняк.

Освен белите дрехи символ на "Уимбълдън" са ягодите. Пикът на най-популярния плод на Острова е тъкмо около периода, в който стартира Уимбълдън. Ягодите се сервират в опаковка от поне 10 плода плюс крем. Средно по време на турнира се продават по 8615 опаковки на ден. По време на целия турнир се консумират около 28 000 кг ягоди, заедно с 7000 литра крем. Плодът се бере ден преди да бъде пуснат в продажба и минава специален контрол.

В духа на традициите на „Уимбълдън" тревата на централния корт, както и на корт №1 не се използва от никой друг през годината, освен от състезателите, участващи в шампионата всяко лято. Единственото изключение се прави ако някой от шампионите на турнира някога пожелае да играе на централния корт. Останалите кортове в комплекса могат да се използват в периода май-септември, но само от членовете на "Ол Ингланд Лоун Тенис енд Крокет Клъб" - мястото където се провежда надпреварата.

Едва през 2001 г. тревната настилка на „Уимбълдън" бе направена по-бавна. Тогава организаторите промениха пропорциите на раиграса и другите съставки на покритието, а и разстоянието между стръковете раиграс от тогава е по-голямо. Така до почвата достига повече слънце и въздух и тя изсъхва по-бързо, което пък позволява на топката да отскача повече.

Вначалото на новото хилядолетие бе променена и друга от традициите на „Уимбълдън" - задължителния поклон преди и след мач на членовете на кралското семейство, които седят в Кралската ложа на Централния корт. Сега състезателите са задължени да се покланят само ако в нея седят Принца и Принцесата на Уелс.

Никой от участниците няма да забрави миналогодишното издание на турнира, когато за първи път от 33 години на трибуните на  „Ол Ингланд Лоун Тенис енд Крокет Клъб" се появи кралица Елизабет. Преди това Нейно величество бе наблюдавала на живо срещи от надпреварата през 1977 г. От тогава е и последната британска титла на сингъл - на Вирджиния Уейд при жените. Кралицата, която обиколи комплекса, бе представена на най-големите звезди на тениса -  Роджър Федерер, Серина Уилямс, Анди Родик и други от водещите тенисисти, както и легендите Мартина Навратилова и Били Джийн Кинг.

След това тенисистите нееднократно заявяваха, че са се готвили усилено за срещата с британската кралица. Двубоят, който кралица Елизабет наблюдава пък бе между първата ракета на Великобритания Анди Мъри и Ярко Нийминен. Двамата спазиха протокола и при излизането си на корта се поклониха на ложата, където бе кралицата.

Историята обаче помни и гафове в това отношение. През 1966 година първият испански шампион на „Уимбълдън" Мануел Сантана за малко да наруши протокола. При връчването на титлата галантният иберийски тенисист се опита да целуна ръка на принцеса Александра, която успя светкавично да я отдръпне. Традицията повелява кралските особи на Великобритания да не бъдат докосвани от простосмъртни.

Това обаче не важи за тези на Испания и през 2008 година Рафаел Надал след успеха си на финала се изкачи до кралската ложа и се разцелува с испанския принц Фелипе. Никой не протестира.

На „Уимбълдън" няма как да се разминем и без любовни истории. И те не са само в едноименния филм, в който участват Пол Бетани и Кирстен Дънст. Шампионката от 1961 г. Анжела Мортимър се жени за бившият тенисист от отбора на Великобритания за Купа Дейвис и коментатор на мачовете от Уимбълдън Джон Барет. Една от легендите на женския тенис Крис Еврът пък първо се сгодява за шампиона от Уимбълдън Джими Конърс, а след това двамата отменят насрочената сватба. По-късно Евърт се омъжва за друг тенисист Джон Лойд.

Именно на кортовете на „Уимбълдън" започва и връзката между Андре Агаси и Щефи Граф. Първото участие на американеца на най-стария турнир е през 1987 г. и завършва катастрофално с ранно отпадане.

Агаси се връща в Англия едва през 1992 г. и печели надпреварата. С най-голямо нетърпение обаче бъдещата суперзвезда на този спорт очаква традиционния танц на шампионите на официалната вечеря, тъй като победител при жените е била именно Щефи Граф, с която са се засекли за кратко преди това. Същата година обаче танцът е отменен, тъй като не всички победители се отнасяли с ентусиазъм към тази традиция на „Уимбълдън".

Двамата обаче се запознават официално именно на тази вечеря, а срещата, след която започва и връзката им приключила с брак е пак на „Уимбълдън", но седем години по-късно - през 1999 г.
Последната любовна история на кортовете на „Ол Ингланд Лоун Тенис енд Крокет Клъб" е от 2005 г. Шампионката на двойки от 2004 г. Кара Блек успява да защити титлата си, а минути след като тя се завръща в съблекалнята получава предложение за брак от приятеля си Брат. Кара естествено приема.

Новините

Най-четените