Вия прати Испания на четвъртфинал

Испанците приемат поздравления след трудната си победа над Португалия Снимка: getty images
Испанците приемат поздравления след трудната си победа над Португалия

Испания е последният четвъртфиналист на световното първенство в ЮАР. По пътя си топ 8 на света еврошампионът би с 1:0 Португалия. В следващия етап на директните елиминации „Ла фурия" ще срещне Паргвай. По-рано през деня Парагвай отстрани Япония с дузпи след като двата отбора не си вкараха гол в продължение на 120 минути.

Единственото попадение за успеха на Испания тази вечер вкара Давид Вия. Това е четвъртият гол на новото попълнение на Барселона на този шампионат и общо 42 за националния отбор. Топреализаторът на Испания за всички времена - Раул е само на две пред него. По броя на отбелязаните попадения в ЮАР Давид Вия се изравни с Гонсало Игуаин и Робърт Витек, които също са вкарали четири пъти на Мондиала.

Минута преди края на мача днес Португалия остана с човек по-малко след като Коща бе изгонен за удар с лакът на Коща срежу Жоан Капдевиля в наказателното поле на Испания.

При попадението на Давид Вия пък играчите на Португалия поискаха да бъде отсъдена засада. Заради забраната на ФИФА повторенията да вървят на големите видеокрани, монтирани на стадиона не стана ясно дали претенциите са основателни. Именно на такъв, играчи, треньори и фенове на Мексико видяха засадата при първия гол на Карлос Тевес за Аржентина, отново на осмитафиналите=

„Испания бе по-ефективна във владеенето на топката от нас. А е ясно, че онзи, който я притежава повече ще бъде с повече шанс за краен успех. Имахме своите моменти, но за съжаление не ги използвахме.

Въпреки това изиграхме добър мач. Футболистите ми показаха огромно желание да спечелят този мач. За жалост този път не се получи. Надявам се следващият път да бъдем по-силни", коментира треньорът на Португалия Карлош Кейрощ.

„Щастлив съм, че успях да вкарам. Този гол бе много важен, все пак ни донесе победата. Целта ми остава непроменена - да бележа и да помагам на отбора си. Искам да благодаря на привържениците ни, защото не ни обърнаха гръб след загубата от Швейцария.

Мисля, че следващият ни съперник - Парагвай е по-силен от Португалия. Най-вече защото стигнаха до полуфинал. А и ние не бива да забравяме онова, което се случи срещу Швейцария", заяви голмайсторът на „Ла фурия" Давид Вия.

"През първото полувреме действахме внимателно, все пак срещу нас имахме много опасен съперник, с бързи футболисти, които владеят отлично играта на контраатака. Но след почивката стояхме по-добре, а отбелязаният гол ни успокои.

Що се отнася до следващият ни съперник трябва да избегнем момента на недооценяването на този състав. Те излязоха от тежка група и напълно заслужено са на четвъртфинал", допълни Серхио Рамос.

„Когато играем така за съперника винаги става трудно, ние контролираме събитията. Фернандо Йоренте днес се справи добре, свърши страхотна работа и доказа, че заслужава да е на терена.

Нашето желание е с представянето си тук да влезем в историята. Всички футболисти са мотивирани да го направят. Турнирът е дълъг, но ние сме готови да запишем страхотно представяне по терените на ЮАР", заяви треньорът на Испания Висенте дел Боске.