От време на време, се появява талант, за когото се смята, че може да подобри всеки рекорд. И след това, отнякъде, изпълзява още един, който променя тотално историята на спорта.
В продължение на години Линдзи Вон властваше в женските ски. Американката караше забележително и даваше много силна заявка, че най-накрая ще се намери кой да подобри рекорда на легендата Ингемар Стенмарк от 86 победи за Световната купа.
Това обаче така и не се случи. Вон приключи на кота 82. А това дойде в следствие единствено на тежките контузии, от които страдаше в последните сезони, а не поради липса на талант или глад за успехи.
Вон ще бъде запомнена като една от най-великите в историята, но Микаела Шифрин има шанс за званието най-великата.
Навършила 24 само преди няколко дни, тя вече спечели третия си Голям кристален глобус. Той дойде в изключителен сезон, в който Шифрин спечели още титлата в слалома, гигантския слалом и Супер-Г.
За първи път в историята, независимо мъж или жена, някой прави подобен куадрупъл в един сезон. Глобусите в гигантския слалом и Супер-Г бяха първи за Шифрин в тези дисциплини, но титлата в слалома бе под №6 за нея, което е изравнен рекорд в женските ски. Само през този сезон Шифрин натрупа 17 победи за Световната купа.
И това, в година, в която спечели златен медал в слалома на Световното първенство. За четвърти пореден път. Стана световна шампионка и в Супер-Г. А преди година спечели злато на Олимпиадата в Пьонгчанг в гигантския слалом.
Ако трябва да я сравняваме с Вон, Линдзи бе на 23, когато спечели първата си титла от Световната купа, на 24 – първата си световна титла, и на 25 – първото си олимпийско злато. Шифрин направи тези неща на 17, 17 и 18, съответно.
Сега тя е изправена пред нещо наистина специално, което може да промени целия спорт. Ако успее да се опази от контузии, които връхлетяха Вон към края на кариерата й, единственото, което може да я спре към върха, е самата тя.
Докато пробиваше, за Шифрин се говореше, че може да се превърне в Тайгър Уудс на ските. Освен огромния талант тя е от тези спортисти, които просто харесваш, независимо дали следиш всичките им прояви, или не. Въпреки и леко интровертна, американката се отвори към света и феновете в последните години, което й донесе още повече позитиви.
Шифрин ще започне следващия сезон с 60 победи за Световната купа на сметката си. Само 22 зад Вон, която е рекордьорка при жените по този показател, и на само още четири зад постижението на Стенмарк. Ако продължава с темповете на изминалия сезон, още по средата на по-следващия може да установи като вечния №1.
Освен това има и седем медала от световни първенства – по-малко от половината от рекорда на Кристъл Кранц от 15, но, със сигурност, американката ще работи здраво, за да намали изоставането си след две години в Хърватия.
А колкото до Олимпийски игри, още в Пекин през 2022 г. Шифрин може да подобри рекорда на Яница Костелич от четири злата, тъй като вече има две.
Имайки предвид таланта и легендарната работна етика, които Шифрин има, не е трудно да си представим как постига всичко това. Фактът, че легендарните рекорди изглеждат толкова близо, сам по себе си, показва какъв величествен спортист имаме шанса да наблюдаваме в момента.
Има огромен шанс, когато се отказва, Шифрин вече да е подобрила всеки един съществуващ рекорд в ските и срещу всяко едно най-добро постижение да стои едно-единствено име – нейното.
Наскоро, самата тя говори за напрежението, което започва да усеща, и за това как вече е различен човек от тийнейджърката, когато пробиваше. И, наистина, през този сезон изглеждаше, че държи нещата под контрол и че е наясно със себе си и целите си.
Шифрин знае, че може да спечели почти всяко състезание. Но и вече е достатъчно опитна, за да разбере, че няма. И няма проблеми с това.
Американката направи най-впечатляващия сезон в кариерата и един от най-впечатляващите в ските, изобщо. Той може да се окаже и повратна точка в кариерата й, който да отбележи началото на пренаписването на историята.
По време на ски училище, когато е била на 9, Шифрин и останалите деца са имали задача да напишат какви са мечтите, които искат да постигнат. Шифрин написала, че искала да се състезава на Олимпиада на 16. Единствената причина, поради която не успя да сбъдне тази си мечта, бе, че нямаше Олимпиада, когато беше на 16.
След победата си в Солдеу този сезон отново бе запитана какви са бъдещите й планове. Шифрин отговори: „Отивам на пазар в Барселона – или утре, или вдругиден.“
Със сигурност, след кратка и заслужена почивка, Шифрин ще се върне към тренировките отново. Готова за поредния сезон. Готова да го направи отново и отново. А светът вече чака с притаен дъх.