Случаите с раздвояването на самоличността на футболни клубове не само само български патент. В различни периоди у нас са се подвизавали два Пирин-а, два Черноморец-а, две Берое-та, два Сливен-а, два Етър-а.
Е, в Чехия си имат цели три екземпляра от един от най-традиционните и обичани местни клубове - Бохемианс.
Малко история. Отборът от столицата Прага е основан през 1905 г. под името Вършовице заради квартала, в който играе. През 20-те години вършовци заминават на турне в Австралия, където играят от името на областта Бохемия и по англоезичен образец са кръстени Бохемианс, а впоследствие решават да запазят новото си, "по-фецко" име.
Най-любопитната случка от турнето им обаче е, че те получават като подарък за спомен от домакините две кенгура, които отнасят със себе си. Животните стават обитатели на пражкия зоопарк, а отборът получава прякора "Клокани" ("Кенгурата") и поставя зелено (като цвета на екипа си) кенгуру на своята емблема.
През по-голямата част от историята си (включително и под други имена, типични за комунистическия режим като Железничари, Спартак и ЧКД) Бохемианс води сравнително спокойно съществувание в елита на чехословашкия футбол без много-много да мъти водата на грандовете Спарта, Славия и Дукла.
Така до 80-те години, когато през 1982 взимат Купата, а на следващата година триумфират и като шампиони. Това обаче далеч не е най-запомнящото се тяхно постижение, защото през същия сезон 1982/83 Бохемианс извършват истински подвиг, достигайки до полуфинал за Купата на УЕФА. По пътя си "зелените" отстраняват все по-реномирани от тях отбори, каквито са Адмира-Вакер, Сент Етиен, Сервет и Дънди Юнайтед, като особено категорични са срещу първите отбора, които побеждават съответно с 5:0 и 4:0 на своя стадион "Доличек". На полуфинала обаче им се изпречва могъщият по това време Андерлехт, който по-късно печели и трофея.
Любопитно е, че по време на тези свои най-славни години "кенгурата" са без най-голямата си звезда - Антонин Паненка, който вече радва феновете на Рапид (Виена). Именно като играч на Бохемианс халфът отбелязва и прочутата си дузпа срещу тогавашната ФРГ, донесла европейска титла на Чехословакия през 1976 г.
Един от най-големите чешки футболисти за всички времена остава верен на своя Бохемианс и не преминава в някои от по-големите местни клубове, като в продължение на 14 години (от 1967 до 1981) изиграва 230 мача със 76 гола за "кенгурата".
Именно Паненка е в основата и на съвременната любопитна история на "зелените"...
През 2005 г. заради лошо управление Бохемианс фалира - точно както и споменатите български клубове, които си имаха или си имат клонинги. Тогава малкият клуб Стрижков от едноименното предградие на Прага купува лиценза, името и емблемата на "кенгурата". Звучи ли ви познато отнякъде?
Привържениците на истинския Бохемианс обаче отказват да подкрепят този отбор и събират 3,8 милиона крони (около 200 000 евро по онова време), за да изплатят дълговете на клуба. Главно действащо лице в тази кампания е именно Паненка, който е избран и за президент на възстановения клуб под името Бохемианс 1905, който започва наново от Трета лига и за два сезона се връща в елита.
Така отборите в Чешка лига (местната "А" група), кръстени Бохемианс и носещи емблемата с кенгуруто стават общо два на брой. Това не се харесва на клуба без публика Бохемианс (Стрижков) и те завеждат съдебно дело. Изненадващо и напук на всички не-романтици през 2009 г. Съдът по интелектуалната собственост решава в полза на нашите хора.
Нещата взимат още по-драматично развитие през април 2010 г., когато стрижковци отказват да отидат да играят мача с Бохемианс 1905 на техния стадион "Доличек" в знак на протест. Това вбесява федерацията, която им налага чудовищни санкции - глоба от 6 милиона крони (около 250 000 евро сегашен курс) и отнемане на 20 (!) точки. Тук някъде се вижда и дългата ръка на легендата Паненка, но фактите са си факти...
Така Бохемианс, който не може да си плати глобата, отива на свой ред в Трета лига, а фенският Бохемианс остава сам в елита.
Приключенията обаче не спират дотук, защото през лятото на 2010 Михал Вейсада, президент на фалиралия през 2005 г. Бохемианс го възстановява и третият клуб започва участието си от най-ниското ниво на регионалните лиги. Този чешки Ивайло Дражев твърди, че е истинският продължител на традицията...
Отгоре на всичкото Бохемианс 1905, който подобно на българския Ботев (Пловдив) бе възстановен от фенове и ветерани, но в крайна сметка се превърна в акционерно дружество, бе преместен от "Доличек" на "Синот Тип Арена", където играе Славия (Прага).
Това не се хареса на очевидно влюбените в традицията привърженици, които в началото на настоящото първенство обявиха бойкот, независимо че новият стадион е на две спирки от стария.
В момента нещата изглеждат нормални: 1905 е на осмо място в класирането, а Бохемианс (Стрижков) е водач във "В" групата. Как ще приключи сагата с клонирането на кенгура, още никой не знае...