Смятан за едни от най-добрите алпинисти в света, Нирмал Пурджа събира в своя житейски път различни крайности и противоположности.
Момчето, родено в село Дана, област Маягди; място, считано за най-ниската точка в Непал, се запалва по алпинизма след тридесетата си година. Затова пък успява да изкачи всички 14 осемхилядника в света, поставяйки множество рекорди.
В личен план Нимс, както е прякорът му, също поставя собствени рекорди, борейки се с бедност, бяга от дома си, заради любимата жена, а впоследствие става част и от специалните части на британската армия.
Кой обаче е Нирмал Пурджа?
Бъдещият рекордьор се ражда в семейство с още трима братя и една сестра. Момчетата, както и бащата на Нимс, служат в отряда на гурките - най-висшите непалски бойци. Това не само дава на младия мъж шанса по-нататък да завърши английско училище, но също му служи и като пример.
Пурджа се присъединява към отряда на гурките през 2003 година, след като вече веднъж е бил отхвърлен от главнокомандващия на групата. Шест години след това, той става първият непалски гурка, който се присъединява към специалните сили на британската армия, където служи като експерт по операциите при зимни условия.
Военната служба дава на Нирмал умения като ловкост и издръжливост, необходими и за катеренето - страст, която се разпалва по време на службата му под британски пагон. Самият той признава, че като ученик често е нарушавал времето си за сън, измъквайки се от стаята посред нощ, за да прави специални упражнения, в това число - тичане с тежести.
Това му дава възможност да развие напълно физическия си потенциал, което се вижда и от първата му експедиция през 2012 година. Тогава той изкачва източния връх на Лобуче, и то без никаква предишен опит като катерач.
Нещо, което Пурджа сам казва за военната служба е това, че не специалните сили са търсели него, а той самият е имал желание и амбиция да служи.
"Те нямат критерии, на които ние да съответстваме, ние сме тези, които да съответства на техните критерии. Аз трябваше да се докажа като невероятен агент, с изключително здрав разум, също да съм в отлична физическа форма и да действам с непоколебима точност", разказва Нимс.
Всички тези качества идеално се припокриват с профила на професионалния спортист и са показателни за следващите постижения на непалеца. Само две години след покоряването на първия си връх, той достига и първия си осемхилядник. Става дума за връх Дхаулагири, на височина 8167 метра, който Нирмал изкачва за само 15 дни.
Един от най-смелите подвизи на непалския алпинист обаче безспорно е зимното изкачване към връх К2.
В сезон, който хората, непознаващи този жесток спорт, свързват с красивите гледки и уютните вечери пред камината с чаша чай, Нирмал Пурджа извоюва своето поредно постижение - да направи първото в историята зимно изкачване на втория по височина връх в света.
Температурите са с около 50 градуса под нулата, а бурните ветрове са само едно от множеството изпитания пред катерачите. За точно тази експедиция има невероятен интерес - при зимни условия от базовия лагер обикновено потеглят не повече от 7-8 души. Този път обаче ентусиастите са повече от 70.
До основната група за изкачването стигат около петдесетина души, а един от тях, който също като Нимс гледа смело към върха, е българинът Атанас Скатов.
Целта на Скатов е да изпълни Хималайската корона - или да изкачи всичките 14 осемхилядника. За съжаление щурмът към мечтата завършва с победа само за единия от тях. На 16 януари 2021 година Нирмал Пурджа успешно изкачва всичките 8611 метро до върха К2. По негови думи са му били нужни само 18 часа...
Въпреки тежките метеорологични условия, засегнали лагера в подножието на върха и след като част от оборудването им е загубено по пътя, групата на Нирмал все пак се среща и успява да обедини усилия с друга група алпинисти от Катманду. Така двата отбора успяват успешно да стигнат крайната цел в 16:58 ч. местно време в Пакистан на 16 януари.
Победата обаче не идва безпроблемно - самият Нирмал признава, че няколко от пръстите на ръцете му измръзнали по време на изкачването, а и аклиматизацията му също не била достатъчна. Все пак обаче Пурджа е взел решение - ще направи изкачването без допълнителен кислород.
"Реших го още от първия ден. Ако трябва да бъда честен, част от приятелите ми бяха изненадани, защото те имаха допълнителен кислород и все пак се мъчеха да ме настигнат. Мисля, че това им даде мотивация", разказва Нимс с усмивка след завръщането си.
За разлика от непалския герой, българинът Атанас Скатов така и не успява да се завърне от това приключение.
Той пада и загива, но и до днес не е ясно какви са обстоятелства, довели до фаталния инцидент - липсата на почивка, грешка на шерпите или скъсани осигурителни въжета (каквато е и официалната информация, описана в документите на пакистанските власти).
Двамата мъже обаче имали и нещо общо - според останалите катерачи в лагера били винаги усмихнати и зареждали всички наоколо с позитивна енергия.
"Това е много тъжно напомняне колко е смъртоносна високата планина - казва непалецът. - Той беше страхотен човек. Винаги се усмихваше, беше много скромен. Беше ми като брат."
След смъртта на Скатов, спортният журналист Алесандро Филипини нарича това желание на участниците в експедицията да се изкачват без кислород "абсолютна лудост".
Лудост или не, обаче, Нирмал Пурджа написва със своето име история. Със своята смелост още от младежките си години той чертае необичаен път за себе си.
Началото не е било така мащабно, но винаги е било смело. Още от момента, в който за пръв път се измъква в 2 през нощта от спалнята си, за да тренира; още от момента, в който избира своята любима Сучи, с която са заедно и до днес.
Лудост или не, двамата са принудени да живеят в бедност, след като бягат от семействата си в името на любовта - и двамата са деца на бащи-гурки, но все пак семействата им са от различен социален статус и такава връзка не е одобрена от близките им. Спасението идва, когато младият Нирмал се присъединява към британската армия и получава гражданство.
Лудост или не, за военната си служба, както и за спортните си постижения, непалецът е награден с Ордена на Британската империя лично от покойната кралица Елизабет II.
Лудост или не, Нирмал е поставил рекорд за най-бързо изкачване на Кангчендзьонга, връх Еверест и Лхотце последователно без кислород, с време от 8 дни, 23 часа и 10 минути.
В момента пък алпинистът си е поставил още един личен проект за изпълнение - Big Mountain Clean-Up. Целта - колкото може повече хора да се посветят на възстановяването, поддържането и запазването на природата в планинските райони.
Лудост или не е всичко това... Сами преценете.