Пейзажът на остров Санторини е едно от нещата, за които се сещаме като чуем Гърция – измазани в бяло къщи със сини покриви, които контрастират на тъмните скали на острова и водите на Егейско море.
Една от най-големите забележителности на Санторини е така наречената калдера – кратер, запълнен с вода, който се образува при изригване на вулкана на острова през 1400 година пр.н.ера. Според някои учени това е най-голямото вулканично изригване, което някога се е случвало на земята.
Има предположения, че именно на този остров е живяла мистичната цивилизация на Атлантида, изчезнала след изригването. На територията на Санторини са открити находки, които доказват ранното наличие на развита цивилизация. Останките от минойската цивилизация могат да бъдат видени в село Акротири в най-югозападния край на острова. В селото има руини от стара крепост, а разкопките са много добре запазени.
На края на острова е и селцето Ия, от което се разкрива една от най-красивите гледки към залеза. От пристанището на селото до върха има 258 стъпала, но пейзажът, който се разкрива, си заслужава изкачването.
Недалеч от Акротири е един от най-популярните и атрактивни плажове на Санторини – Червеният плаж. На него червеният пясък е примесен с малки червени камъчета, а скалите над плажа са в интересни нюанси. Ако обичате гмуркането – Червеният плаж може да ви предложи причудливи подводни пейзажи. Санторини има и Черен и Бял плаж, до които се стига с лодка от Акритори. Името им отново идва от цвета на пясъка и камъчетата по бреговата ивица.
До Санторини можете да стигнете със самолет, но към момента няма директни полети от Летище София. Ще ви се наложи да се прикачите в Атина или в Солун. Летището се намира северно от селището Камари. Оттам лесно можете да стигнете до град Фира, а от Фира и до другите части на острова. Ако решите да пътувате с автомобил, можете да хванете ферибот от пристанищата на Солун, Пирея до Атина или Крит. Пътуването отнема от 5 до 9 часа в зависимост от междинните спирания.
Остров Кос е много близо до Турция – източната му част е само на 4 км от турското крайбрежие и курорта Бодрум, до който лесно можете да отскочите с корабче. Островът има златисти плажове, а през зимата там могат да бъдат видени птици фламинго. Смята се, че на Кос е роден “бащата на медицината“ Хипократ.
Главният град на острова се казва Кос и на пристанището му акостират едни от най-скъпите яхти в света. Около него все още има руини от древния град и замъка, построен от Рицарите на Свети Джон. При разкопки в града са открити и римски бани, фрагменти от къщи и основи на храм, посветен на Афродита или на героя Херакъл.
Плажовете на острова са леснодостъпни, като до някои от тях е най-удобно да достигнете с колело, което да наемете от град Кос. Водата е много солена, но за сметка на това е изключително чиста, което прави плажовете на Кос подходящи както за събиране на тен, така и за гмуркане.
Най-известният плаж на Кос е Парадйз Бийч – на 7 км от бившата столица Кефалос и на 33 км от град Кос. Плажът наистина изглежда като място от рая и дори местните жители използват всяка възможност да го посетят. На брега има водни пързалки, както и редица ресторанти, които предлагат прясна риба и традиционни гръцки ястия.
Парадайз Бийч е интересен и с въздушните мехурчета в морската вода покрай брега, които се образуват от вулканични газове, идващи от дъното. Явлението не е необичайно, но е интересно както за децата, така и за възрастните. Някои твърдят, че тези газове помага на посетителите на Парадайз Бийч да се отпуснат още повече.
До остров Кос има преки полети от летище София. Ако все пак искате да стигнете с кола до острова, можете да хванете ферибота от пристанище Пирея. Пътят е около 10 часа, но има опцията да наемете каюта.
Патмос е най-малкият остров от групата дванадесет гръцки острови, известни като Южни Споради. Площта му е само 28 кв. км. Най-важната част от историята на острова е, че през 95 г. Йоан Богослов е изпратен в изгнание на него. Наричат го “Йерусалим на Егейско море“ - според преданията именно там той написва две съществени части то Новия Завет и Откровение (или Апокалипсис – предсказание за Края на света). На най-високата точка на Патмос има изграден манастир с богата библиотека, която през XVII век е посещавана от местни монаси.
Пристанището на острова се намира в село Скала, в близост до главния град – Хора. Освен тях има само още две населени места на Патмос – Грикос и Камбос. Хотели и ресторанти обаче можете да намерите и непосредствено до плажовете, така че настаняването няма да бъде проблем. На запад от Скала се намира Кастели – древен акропол с красив изглед към три от заливите на острова. Град Хора, от своя страна, се отличава с автентична архитектура и живописен централен площад, който привлича туристите със заведенията си. Пътуването на Патмос е изключително лесно и удобно – с кола можете да стигнете от от най-северната до най-южната част на острова за по-малко от 40 минути.
Плажовете са каменисти или пясъчни. Най-атрактивният пясъчен плаж е Псили Амос – той е на най-южното крайбрежие и до него се стига или с лодка, или по тясна пътека за около 30 минути ходене пеш. Той е и най-посещаваният плаж на Патмос. Друго интересно място е плажът Петра, който е каменист и има особена форма – дълъг и тесен като завършва с огромна скала.
До Патмос се стига с ферибот, който можете да хванете от пристанище Пирея, пътуването трае е около 7 часа.
Крит е най-големият гръцки остров и пети по големина в Средиземно море. Той е населяван от древни времена и има какво да предложи на туристите – както откъм географски и културни забележителности, така и откъм живописни плажове и места за отдих.
Ираклион е своеобразната столица на острова. Той е административен и търговски център на Крит. Градът е интересен заради странната смесица от старо и ново строителство, където можете да видите гледки от античността, но и да се отдадете на нощен живот в модерните му заведения. В района на “Лъвския площад“ са търговските улици на Ираклион, множество ресторанти, барове и таверни. На 5 км от центъра на града можете да видите Кносос – комплекс от руини, запазени от Минойската цивилизация. Древният град и неговият дворец са най-емблематичният археологически обект на Крит.
Можете да отседнете и в град Ретимно, който се отличава със съчетанието си от венецианска архитектура, къщи от времето на Османската имерия и традиционни гръцки къщи. Хотелите са разположени най-вече по крайбрежната улица на Ретимно, което ви гарантира страхотна гледка от прозорците ви.
Почитателите на пешеходния туризъм и природните забележителности могат да посетят Националният парк Самария. Той представлява пролом между високи скали с 16 км дължина и предлага на посетителите си невероятни гледки. Паркът е достъпен в периода от месец май до края на октомври и можете да го преминете средно за около 6-7 часа.
Един от най-интересните плажове на Крит е този до палмовата гора Вай. Самата палмова гора е уникална, тъй като е единствената по рода си естествена палмова гора в Европа. Плажът предлага възможността да си почивате директно под сянката на палмовите дървета. Друг известен плаж е Елафониси в южната част на острова. Той се отличава с розовия си пясък, който идва от разграждащи се корали.
До Крит можете да стигнете с пряк полет от София до град Ираклион. Полетът трае около час и половина, а летището е само на 10 минути от центъра на града. Можете да използвате и ферибота от пристанище Пирея до това на Ираклион.
Ако тихата и спокойна ваканция не ви привлича, остров Наксос е подходящото място за вас. Той съчетава екзотика, аристократизъм и невероятни плажове. Островът привлича много световни знаменитости като диджеят Давид Гета и Ким Бейсинджър, а през 2015-а година Антъни Бурдейн го включва в свое предаване, посветено на по-малко познати кулинарни дестинации в Европа.
Главният град се казва Наксос и се намира в северозападната част на острова. Мраморната порта на града датира от 552-а година пр. Хр. Тя е била предназначена за вход на храм, посветен на бог Аполон, но така и не е завършена.
Град Наксос е разделен на стара и нова част като в старата можете да видите домовете на някогашната венецианска аристокрация, средновековната порта на крепостта Кастро и останките от външните крепостни стени на града, които са от XIII век. Кварталът е пълен с магазини за сувенири и ретро ресторанти и кафенета.
Близо до град Наксос има три от най-добре устроените пясъчни плажове на острова – Агиос Георгиос, Агия Анна и Агиос Прокопиос. Те са се разраснали до размера на курорти с редици чадъри, шезлонги, множество бийчбарове и плажни дискотеки.
Агиос Прокопиос се намира близо до живописно рибарско селце със същото име. Дължината на бреговата ивица е повече от километър, което ви гарантира достатъчно спокойствие на плажа. На Никсос виреят палми и кипариси, което ще ви накара да се почувствате като на Карибите.
До острова няма преки полети от България, най-лесно можете да стигнете с прикачване на летище Атина. Можете да изберете и пътуване с ферибот от Пирея, което трае около 6 часа.
Счита се, че гръцкият Скиатос съществува още от времето на траките и те са дали името на острова, кръщавайки го най-вероятно на един от владетелите им. Там е измислено и съвременното гръцко знаме – син кръст на бял фон и по тази причина островът има огромно значение за гърците.
Единственото населено място на острова е град Скиатос, който е с едва около 5 000 души, но в периода от май до октомври посреща голям брой туристи. Близо до града можете да посетите манастира “Света Богородица“, както и останките от старата крепост. Тя е разположена на скалите в северната част и е изградена по време на Османското робство, за да предпазва жителите на Скиатос.
Заради красивите си маслинови и борови гори Скиатос е наричан “Зеленият остров“ - дърветата достигат до самата пясъчна ивица на плажовете. Островът е сравнително малък – 50 кв. км, но разполага с повече от 60 плажа. Туроператорите препоръчват да го посетите през септември, защото в разгара на летния сезон температурите са твърде високи. Най-известният плаж на Скиатос е Кукунарис, който предлага както почивка, така и водни спортове. За по-авантюристично настроените е заливът Мега Гилос – плажът му е каменист, а дъното е покрито с големи обли камъни. Той е любимо място на нудисти, гмуркачи и водолази.
До Скиатос най-лесно се стига с ферибот от град Волос, пътят по море е около 30 км. Маршрутът е от София до Солун и оттам – към Волос. Фериботът пътува около два часа и половина. До острова можете да стигнете и със самолет от София като летището лесно може да мине за една от туристическите забележителности на Скиатос заради ниско прелитащите самолети.