Не ги подценявайте - те ще променят политиката през 2018 г.

Всяка година световните лидери са принудени да се сблъскват с нови противници - онези непредвидими сили, които внезапно преобръщат политиката.

Кой например можеше да предположи на 1 януари 2017 г., че американският президент Доналд Тръмп ще уволни директора на ФБР Джеймс Коми насред разследването за руските връзки на предизборния му щаб? Или че един секс-скандал, избухнал в Холивуд, ще доведе до оставки на "Даунинг стрийт" в Лондон?

Колко е трудно да се предвидят неочакваните ефекти от сравнително далечни инциденти, може да ви стане ясно от обяснението на бившия британски премиер Харолд Макмилън. На въпрос какво би могло да събори правителството му, той отговаря: "Събитията, моето момче, събитията".

В крайна сметка, Макмилън подава оставка през 1963 г. заради т.нар. Афера Профумо - секс-скандал около държавния секретар по отбраната, с привкус на шпионска афера в типичния за Студената война стил.

Най-сериозните заплахи за новото поколение политически лидери сякаш се крият в разпространението на фалшиви новини, невидимата намеса на чужди сили в предизборните процеси и чувствителността срещу неправомерното сексуално поведение - ако не броим опасността от нова война в Азия заради Северна Корея или евентуалните сътресения от възхода на биткойн.

Има обаче още цял куп дребни (на пръв поглед) дразнители, които притежават потенциала да преобърнат политиката през 2018 г.

Ботовете могат да ви отнемат "спечелени" избори

Ключът за политическата победа вече се крие в кода. Автоматизираният софтуер - или ботовете - има възможност да бълва непрекъснати съобщения в социалните мрежи, които подкрепят конкретен кандидат или предизборна платформа.

Феноменът далеч не се ограничава само до про-руските акаунти във Facebook, които са използвани за влияние върху вътрешнополитическите процеси в избрани държави.

Изследователи от Великобритания и САЩ твърдят, че Twitter-ботовете са имали значително влияние върху гласуването за Brexit и на президентските избори в Америка през 2016. Веднъж разпространени чрез ботове, съобщенията се препредават от реално съществуващи личности, които споделят близка гледна точка.

Потенциалът им за преобръщане на обществените настроения е много голям, а техонологиите се развиват много по-бързо, отколкото изборното законодателство, което евентуално може да ги регулира.

Терорът в Югоизточна Азия

Военната загуба на ИДИЛ успя да разформирова джихадисткото прото-държавно образувание, но идеологията зад него остава все така могъща. При това се разпространява сред страни, за които се смяташе, че вече са преодоляли заплахата от ислямския тероризъм.

Стотици бунтовници със знамена на ИДИЛ превзеха филипинския град Марауи през май и го държаха под окупация в продължение на пет месеца. Евентуалното завръщане на религиозния тероризъм в Югоизточна Азия, която се населява от многочислени мюсюлмански нации, ще се превърне в нова заплаха за светските правителства в региона - особено с наближаването на изборите в Малайзия и Индонезия.

Обрат на Демократите

Излизането от кризата на Демократическата партия доста по-ясно. Вдъхновени от неочакваната победа на изборите в консервативна Алабама, партията се готви за нов успех при предстоящото междинно попълване на Конгреса.

Ако мнозинството в законодателния орган на САЩ се преобърне (което в момента изглежда напълно възможно), Републиканците могат да се простят с данъчната си реформа, която създава диспропорционални ползи за по-богатите.

Ако разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за намесата на Русия в изборите стигне до нови разкрития, това ще подкопае още повече партията на Тръмп.

Движението #MeToo

Публичното осъждане на сексуалните извращения, извършвани от властни фигури от политиката, медиите и бизнеса, нараства все повече. Кампанията #MeTоо възбуди още повече внимание по проблема, като дори получи признание от списание Time - изданието обяви за "Личност на годината" жените, които застанаха с гласа си срещу насилниците.

Колкото повече се преосмислят правилата на етичното сексуално поведение, толкова по-вероятно е да се появят нови и още по-тежки скандали - особено в разгара на предстоящите предизборни кампании в САЩ и по цял свят.

Сблъсъкът за Тайван

Докато Азия се готви за риска от ядрения арсенал на Северна Корея, на хоризонта се задава проблем, който може да се окаже още по-сериозен за отношенията между глобалните суперсили.

Преди година Тайван избра за президент кандидатката, подкрепяща независимостта на острова от Китай, което предизвика нова вълна от напрежение около бъдещето на региона. За Китай - Тайван е провинция, неделима част от териториалната й цялост; Пекин отблъсква всички потенциални дипломатически партньори на островния народ, докато обгражда границите му с бойни кораби и изтребители.

Ако тайванският президент Цай Ин-уен продължи политиката си на отслабване на политическите връзки с континентален Китай и успее да привлече повече подкрепа (включително чрез по-сериозно военно сътрудничество със САЩ), това рано или късно ще сблъска Пекин и Вашингтон.

Завръщането на вечния Силвио Берлускони

В много отношения 81-годишният медиен магнат е първообразът на успеха на Доналд Тръмп - богат и известен бизнесмен, който идва на власт с популстко търговско предложение.

След известно затишие, Берлускони се завърна в центъра на вниманието, възползвайки се от антиевропейските настроения в Италия с намеци за връщането на националната валута - лирата - на мястото на еврото. Ако успее да преодолее забраната за заемане на обществени длъжности и да формира коалиция след парламентарните избори в Италия, това може да промени значително динамиката в Г-7.

Тръмп би могъл да разчита на приятелството му, но Ангела Меркел никак няма да бъде доволна от подобно развитие на ситуацията. Със сигурност Кавалера може да се превърне в новия посредник между световните лидери и президента на Русия Владимир Путин.

Новите мегацъркви

Дори Джъстин Бийбър е техен поклонник - евангелистките секти привличат огромни маси хора благодарение на зрелищните си масови литургии и наличието на голям брой известни личности в редиците си.

Този феномен се разпространява все по-мащабно в глобален план, от Азия до Латинска Америка, където някогашните католически нации се преобръщат в протестантски.

Местните власти в Бразилия стават все по-зависими от подкрепата на политици, подкрепяни от мегацърквите. Религиозните групи са сред малкото богати неправителствени организации, на които им е разрешено да правят политически дарения. Бъдете сигурни, че всеки от кандидатите за президентските избори, планирани за октомври 2018 г., ще посети Храма на Соломон в Сао Паоло, който събира 10 000 поклонници на едно място.

#2 Виктория Пенелопова 07 23.12.2017 в 10:15:45

"...Дори Джъстин Бийбър е техен поклонник.." Необорим аргумент

Новините

Най-четените