Тайните снимки на Карлос Чакала

Тайните архиви на социалистическа Чехословакия разкриват една неизвестна част от живота на иpвестния терорист Карлос Чакала. А именно периодът, в който живее в Прага.

В документите са открити забележителни снимки, направени от тогавашните тайни агенти на Чехословакия, на фотосите са Карлос и страшният палестински терорист Абу Дауд от огранизацията Черният септември. (Те са известни като организатори на атентата в олимпийското градче в Мюнхен.)

Снимките са част от доклад за живота на двамата терористи, тяхното пребиваване в Прага, приключенията и разочарованията им, пороците им и изобщо -всичко, което правят.

Пистолетът

Материалите са открити от изследователката Даниела Рихтерова. На 24 август 1979 година местните тайни агенти на службите отбелязват странен епизод, случил се в хотел в чешката столица.

Това са 70-те и 80-те години, Карлос Чакала се разхожда необезпокояван в Прага, радвайки се на защита от страна на правителството. Хотел Интерконтинентал му е като втори дом.

Но един ден Илич Рамирес Санчес, известен с прякора Карлос, се връща в хотела, но не успява да влезе в стаята си. Вратата е блокирана. Ядосва се ужасно много. Взима един голям пистолет, слиза в лобито и заплашва персонала. Това поведение показва, че явно той не се е притеснявал от реакция от страна на властите.

Пиянски истории

Друг известен гост на хотела е Абу Дауд, организаторът на атентата от Мюнхенската олимпиада. Терористът е посещавал осем пъти Чехословакия и без проблеми се е впускал в нощни приключения, без да се притеснява за своята сигурност. Случки, свързани със запивания, жени, проститутки. През 1982 година служителите на разузнаването забелязват, че палестинецът, който е в компанията на служител на иракското разузнаване, е толкова пиян, че не може да се държи на краката си.

Неудобни гости

Минава много време преди правителството в Прага да успее да се освободи от двамата гости. През 1982 година Абу Дауд е арестуван, защото полицията се страхува, че той подготвя атентат в Западна Европа. Решават да го експулсират, прехвърляйки проблема на други. Чехословаците изпращат доклади за сексуалния му живот до други комунистически служби от Варшавския договор. Лидерът на Черния септември умира в Дамаск през 2010 година.

Дауд е бесен, че се налага да напусне. Той крещи, че никога няма да се върне обратно в Чехословакия и ще каже на всичките си приятели и колеги да избягват тази страна да работа. "Аз съм свестен човек и никъде по света, не са се отнасяли така с мен" - казва терористът.

За Карлос обаче службите прибягват до трик. Агентите му казват, че французите му готвят атентат, фалшива информация, за да го накарат да си тръгне по спешност. Нещо, което ще направи. Годината е 1986. Убиецът отива в Близкия Изток - отново в Сирия. Едва през 1994 година е арестуван в Судан след съвместна акция между САЩ и Франция.

Чакала казва пред френския съд: "Никой не е екзекутирал повече хора от мен по време на палестинската съпротива".

Доживотен затвор

Днес Карлос излежава доживотна присъда във френски затвор. На базата на изследваните досиета, Даниела Рихтерова подчертава колко трудно е било за тайните служби на Прага да се разправят с такива противоречиви фигури.

Комунистическите режими охотно са осигурявали прикритие, защита и различен вид помощ за голяма част от терористични фракции, занимаващи се с кървави атентати в Западна Европа. В края на краищата обаче се оказва, че такива хора са като таралеж в гащите - в един момент стават неуправляеми.

"От документите очаквахме да разберем, че чехословашкия режим е подкрепял тези хора" - казва изследователката. "Но се оказа по-сложно. Тези на пръв поглед всемогъщи тайни служби, (еквиваленти на българската ДС), в действителност не са харесвали терористите и не са знаели какво да правят с тях. Те са с ужасен темперамент и пристигат в спокойните, добре подредени страни от Източния блок. Това не е било никак хубаво".

Новините

Най-четените