Всички оръжия могат да отнемат живот. Не всички обаче убиват еднакво зловещо.
Да сравним последствията от обстрел по човешко тяло от автомат AR-15 и от 9-милиметров пистолет:
"Единият труп изглежда така, сякаш в него е избухнала граната. Другата рана е като отвор от силно пробождане с нож", казва Питър Рий, хирург-травматолог към Университета в Аризона.
AR-15 е най-популярният автомат в Америка. Той се оказва и предпочитаното оръжие на масовите убийци в САЩ - от стрелбата в училище "Санди Хук", през касапницата в мола на Аурора, Колорадо, до терористичния акт в Сан Бернардино.
Убиецът от Орландо използваше "Зиг Зауер MCХ" - автомат на базата на AR-15, разработен първоначално за използване от специалните части. С него бяха разстреляни 49 души в нощния клуб "Пулс".
Репортаж на CBS показа, че да си купиш автоматично оръжие в щата Вирджиния, отнема 38 минути - за удостоверяване на самоличност, вписване на номера за социално осигуряване, попълване на няколко въпроса за криминалното минало на кандидат-купувача и бърза проверка в онлайн-регистрите.
Срещу 1030 долара в САЩ може да се купи автомат със 100 патрона и стандартен 30-местен пълнител.
Поредното клане на невинни хора отново предизвика апели за забрана на автоматите като AR-15 (т.нар. оръжия за нападение), чието предназначение е за военни действия.
Всичко е обект на спор, когато става дума за оръжейната политика - включително какво означава понятието "оръжие за нападение". Със законите на физиката обаче трудно се спори.
Нека да видим какво казва физиката за AR-15.
Колкото по-голяма е енергията на един куршум, толкова повече поражения нанася. Общата му кинетична енергия е равна на 1/2 от масата на куршума, умножена по скоростта му на квадрат.
Колкото и абсурдно да звучи, куршумът от пистолета е бавен в сравнение с този от AR-15. Той може да бъде спрян от плътната бедрена кост, например. Възможно е да проникне през тялото и да се спре при допира с кожата, която е изненадващо еластична.
Куршумът от автомат AR-15 обаче сътворява съвсем различен вид щети по човешкото тяло. Патронът е сравнително малък, но излита от дулото три пъти по-бързо от изстрел с пистолет.
Има толкова висока енергия, че успява да разбие 7.6-сантиметрова бедрена кост.
"Просто я превръща в прах", казва Доналд Дженкинс, травматолог към Центъра за медицински науки към Тексаския университет в Сан Антонио.
Ако куршумът уцели черния дроб, "той изглежда като купа с желе, изпуснато на пода", коментира лекарят.
Външната рана може да бъде дупка с размер на портокал.
Тези високоскоростни куршуми могат да засегнат плът, която се намира на няколко сантиметра от посоката на летене - или при разбиването им на шрапнели, или поради предизвиканата от тях кавитация.
Когато прокарате пръстите си през съд с вода, водата образува вълни и набраздявания. Когато високоскоростен куршум проникне в тялото, човешките тъкани реагират по същия начин - но много по-тежко.
Куршумът от AR-15 може да не уцели бедрената кост, но кавитацията може да предизвика скъсване на артерията на крака, което би довело до смърт от кръвозагуба.
Може да доведе и до загиване на клетките в разкъсаната тъкан около раната. Поради тази причина огнестрелните рани при изстрел от пистолет изискват само една операция, докато раната от AR-15 може да наложи от 3 до 10 хирургически интервенции.
Сега умножете пораженията от единичния куршум на автомата по лекотата, с която стреля AR-15, без да предизвиква откат.
"Автоматът почти не мърда. Можете да си седите на едно място и - бум-бум-бум - да изстреляте толкова куршуми, колкото бързо можете да движите показалеца си на спусъка", казва Ърнест Мур, хирург в болницата в Денвър и редактор в списанието Journal of Trauma and Acute Surgery.
Разбира се, пистолетите с къса цев са способни да убиват, а и на тях се дължи огромното мнозинство от смъртните случаи, предизвикани с огнестрелно оръжие в САЩ.
Но единичният изстрел от пистолета няма нищо общо с щетата, която може да предизвика единичен изстрел с AR-15.